Pondelok 11. novembra. Meniny má Martin, Maroš

Hon na Deutsche Bank v USA pokračuje, tentoraz za daňové podvody

USA začali s Deutsche Bank novú oblasť sporou, o daňové podvody. Nemecká banka v nich mala ukrátiť americkú vládu o sumu v sto miliónoch. Uviedol to štátny zástupca Preet Bharara. Ten žiada od banky náhradu škody vo výške 109 mil. dolárov (155 mil. eur).

Na podvodoch mali spolupracovať i iné banky. Napríklad americká Wells Fargo. Deutsche Banka už stíha za podobné prečiny i nemecká prokuratúra. Okrem toho sa mala banka previniť i praním špinavých peňazí, nezákonný obchod s povolenkami na emisie skleníkových plynov, ale i manipuláciou na devízových a finančných trhoch. Banka má byť napríklad zapletená do škandálu s Libor.

Americká vláda už udelila v minulosti niekoľkomiliardové pokuty americkým bankám za vinu na vyvolaní finančnej krízy. Tie sa vyšplhali do výšky niekoľkých miliárd dolárov. Sankcie dostali i francúzske finančné ústavy. Na rade je Deutsche Bank. Pred dvoma rokmi jej centrálu vo Frankfurte nad Mohanom prehľadávalo vyše 500 vyšetrovateľov. Dočasne sa dostalo do vyšetrovacej väzby päť jej manažérov. Banka má na právne spory odložené v rezervnom fonde tri miliardy eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *