Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Hon na podpaľačov

Ročné výročie 12-ročných miním indexu SP počas finančnej krízy akciové trhy oslavovali vzostupom (DJIA 0,12% , SP 0,17%, Nasdaq 0,36%). Aktuálne sú akciové trhy o takmer 60% vyššie ako tomu bolo pred rokom, naďalej však dopady finančnej krízy je stále vidieť ma každom rohu.

Súčasný stav finančných trhov je iba výsledkom extrémne uvoľnených menových politík centrálnych bánk, na čele s americkým FEDom.

FED bude konať čoskoro

Práve člen FEDu Evans dnes naznačil potenciál zmeny menovej politiky FEDu. Podľa jeho komentárov by mohla ostať nezmenená sadzba FEDu ešte tri až štyri zasadnutia FOMC. Neočakávame však zmenu kľúčovej sadzby (FED Funds), ale depozitnej sadzby. Práve depozitnú sadzbu prezident chicágskeho FEDu Evans naznačil  ako zdroj postupného sprísňovania menovej politiky FEDu, pričom rýchly predaj finančných aktív z bilancie FEDu považuje za rizikový.

Fiškálny požiar tlie naďalej

Starý kontinent opäť zaujal vzbĺknutím iskry fiškálneho požiaru. Ratingová agentúra Fitch dnes dôrazne varovala ostrovnú vládu, že kroky smerujúce k znižovaniu deficitu ostrovnej ekonomiky sa prejavujú „veľmi“ pomaly. Fitch tak zvyšuje ukazovák voči AAA ratingu UK ekonomiky. Rozbehnutá ratingová agentúra zároveň podobným kritickým hlasom varovala Portugalsko a Španielsko. Kroky gréckej vlády  v snahe znížiť deficit z hrozivých 12,7% HDP sú vraj veľmi odvážne, ale ak sa im podarí tieto kroky implementovať mohli by byť v blízkej budúcnosti jednou z prvých európskych ekonomík, ktorá bude plniť deficit do 3% HDP, tento názor prezentoval silný člen ECB a potenciálny budúci prezident ECB A. Weber. Práve preto sa očakáva, že ratingové agentúry budú po vzore gréckych krokov zvyšovať tlak na ďalších „fiškálnych podpaľačov“ a nemusí to skončiť iba zvýšeným ukazovákom.

Graf vývoja sektorov indexu SP 500

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *