Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Hospodárenie štátu sa vlani rapídne zhoršilo

Sen o zodpovednej makroekonomickej politike sa rozplynul. Verejná správa vlani hospodárila s deficitom oveľa vyšším ako pred rokom a vyšším ako bolo očakávané. Stáli za tým výdavky, ktoré vzrástli až o 1,6 mld. Sk. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnil eurostal.

Slovenské verejné financie nakoniec vlaňajšok uzavreli s deficitom tri percentá HDP, čo je na hrane Maastrichtských kritérií, ktoré majú spĺňať všetky krajiny eurozóny. Vláda pritom rátala so schodkom 2,56 percenta.

Skutočné čislo je prekvapivé nie len vzhľadom k oveľa optimistickejším očakávaniam, ale i dodatočným príjmom, ktoré sa vláde podarilo vlani získať vyšším výberom daní. Na daniach z príjmov fyzických a právnických osôb štát vlani vybral o 577 mil. viac ako pôvodne plánoval a až o 1,32 mld. viac ako v roku 2014.

Vyšší deficit teda majú na svedomí podstatne vyššie výdavky. Verejná správa vlani minula až o 1,6 mld. eur viac ako pred rokom. Deficit nominálne predstavoval 2,32 mil. Eur.

Vyšší deficit znamená zhoršenie oproti predchádzajúcim dvom rokom, keď verejná správa hospodárila relatívne zodpovedne a po oba rokdy dosiahla schodok 2,7 percenta HDP.

Okrem toho vlani vzrástla i základňa ku ktorej sa nominálny deficit porovnáva – HDP. Ten vlani vyskočil na 78 mld. eur, čo je  o 3,3 percenta viac ako pred rokom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *