Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Hospodárstvo eurozóny sa vymanilo z recesie

Ekonomika eurozóny v treťom kvartáli tohto roka vzrástla medzikvartálne o 0,4%, čo znamená, že technicky sa eurozóna vymanila z najhoršej recesie od 2. svetovej vojny.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v treťom štvrťroku dostal pri mezikvartálním porovnaní do kladných čísiel, potom čo si v druhom kvartáli odpísal len 0,2%. Podľa ekonomickej definície sa Nemecko, Česká republika i Slovensko vymanili z hospodárskej recesie, pretože ich HDP rástlo dva kvartály za sebou, na druhej strane Španielsko, Maďarsko a Británia na štvrťročná miera vzrast HDP ešte len čakajú. Pri medziročnom porovnaní sa hrubý domáci produkt (HDP) prepadol v treťom kvartáli o 4,1%, po tom čo sa v druhom kvartáli klesol o 4,8%, pričom analytici očakávali menšie prepad za tretí kvartál a to len vo výške 3,9% .

Za mezikvartálnym rastom HDP v eurozóne stojí silnejší export najmä z Nemecka a Francúzska, ktorý pomohol vykompenzovať slabší dopyt spotrebiteľa čoraz sužovanou zvyšujúcou sa nezamestnanosťou. Hospodárstve eurozóny pomohli fiškálne stimuly jednotlivých vlád a monetárnej stimuly v podobe kvantitatívneho uvoľňovania (výkup najmä štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB) a dlhodobé repo operácie) a nízke úrokové sadzby, ktoré stimulujú investičnú aktivitu firiem i spotrebu domácností.

Hoci v eurozóne rastie nezamestnanosť, spotrebiteľská dôvera Európanov a ich ekonomický výhľad je optimistický, pretože dosiahol za október najvyššie hodnoty za posledných 13 mesiacov. Na ekonomickom raste eurozóny sa podieľali aj firmy, ktoré doplnila z veľmi nízke zásoby, čo môže pozitívne pôsobiť aj v poslednom štvrťroku tohto roku. Globálna ekonomika sa už zdvihla zo svojho dna povzbudená dynamickým rastom Číny a tamojšej priemyselnej výroby, ktorá vzrástla v októbri najrýchlejšie za posledných 18 mesiacov a Amerikou, ktorá sa technicky takisto ako eurozóna vymanila v treťom štvrťroku tohto roka z ekonomickej recesie.

Ďalší rast ekonomiky eurozóny bude závisieť na pokračujúcich vládnych aj monetárních stimuloch, pričom víkendové zasadnutí G20 podporilo pokračujúci vládne stimuly, pretože súčasný ekonomický rast je stále veľmi krehký, pretože je poháňaný už spomínanými vyššími útratami jednotlivých vlád.

Zdroj: Fio

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *