Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Hotelom a obchodu poškodila kríza aj euro

Okrem dopadov krízy zápasili slovenskí hotelieri aj so silným eurom, ktoré odradzovalo turistov z Maďarska, Česka a Poľska. Prečítajte si analýzu UniCredit Bank o rizikách v sektore služieb…

Turizmus – hotely

Pomerne drahé euro prinieslo na svahy a do turistických miest Slovenska menej Čechov, Maďarov a Poliakov, ktorí konverziou svojich oslabených mien vnímajú ceny v hoteloch na Slovensku drahšie. Dno prišlo veľmi rýchlo už v januári 2009. Taktiež krízové šetrenie vo firmách otvorilo novú vlnu vyjednávania o cene ubytovania pri služobných cestách. Tieto dva faktory prinútili mnohých hotelierov znížiť ceny ubytovania. V posledných mesiacoch však dochádza k razantnejšiemu zlepšovaniu. Momentálne tržby sú na úrovni  17%  predkrízových čias. Šetrenie sa prenieslo na zamestnancov vo forme 13,3% prepúšťania.

Turizmus – reštaurácie

Rovnako ako v hoteloch, aj v reštauráciách pociťujú oslabenie turizmu avšak tento efekt je výrazne posilnený aj domácim obyvateľstvom. Vysoká nezamestnanosť a neistota odvrátila mnohé domácnosti od spotreby „luxusných služieb“. Dno bolo dosiahnuté v auguste a zlepšovanie je tu veľmi pozvoľné. Reštaurácie a pohostinstvá na Slovensku tak predávajú stále o viac ako  tretinu  menej ako kedysi, čo sa podpísalo aj na poklese zamestnanosti o štvrtinu.

Obchod

Obchodníci na Slovensku dostali od krízy dve silné facky. Jednou z nich bol všeobecne klesajúci dopyt, najmä výrazne rastúcou nezamestnanosťou (nárast nezamestnanosti bol v SR 2-krát silnejší ako v EÚ). Druhou fackou bolo prijatie eura, ktoré motivovalo najmä prihraničné domácnosti prevažnú časť minulého roka nakupovať v okolitých krajinách. Tržby obchodníkov v maloobchode a veľkoobchode tak boli v súčte v posledných mesiacoch minulého roka stále o vysokých  22%  nižšie v porovnaní s predkrízovým obdobím (prvý polrok 2008). Prepad tržieb sa tak prejavil aj na klesajúcej zamestnanosti o 14%. Najhlbší prepad v obchode bol v júni minulého roka, ale odvtedy je zlepšovane extrémne malé v maloobchode a veľkoobchod stále klesá.

Doprava a skladovanie

Prepad priemyslu sa automaticky premietol do zníženého dopytu po preprave. Dno prišlo v lete minulého roka a zlepšenie zatiaľ neprišlo napriek čiastočnému oživeniu priemyslu. Tržby v doprave a skladovaní sú stále  10%  pod predkrízovou úrovňou. Prepravcovia majú v ekonomike vo všeobecnosti pomerne nízke marže a zavedenie mýta môže niektorých posunúť na existenčnú hranicu. Zamestnanosť v tomto odvetví zatiaľ výrazne nepoklesla nakoľko väčšina prepravcov podniká na živnostenské oprávnenie.      

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *