Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Hotovosť sa vytráca z našich peňaženiek

Banky Peter Apolen 17.12.2013 | 11:25 0 Komentárov

Koľko hotovosti máte v peňaženke? Nie ste si istý? Ani nemusíte. Väčšina z nás podľa všetkého považuje za dôležitejšie nosiť pri sebe platobnú kartu, než bankovky.  Karty čoraz viac nahrádzajú aj drobné mince.

„Skúmali sme reálne využívanie platobnej karty na skupine skoro 20 000 klientov,“ uvádza Sberbank Slovensko. Z prieskumu jej vyšlo, že len za posledný rok sa ich návyky podstatne zmenili.

Kartou platíme malé sumy častejšie

Takmer  o desať percent sa znížila priemerná suma zaplatená kartou. Kým vlani sme na jedenkrát zaplatili kartou v priemere 34,30 eur, tento rok to už bolo iba 31,20 eur. Tento pokles priemernej platby spôsobil výrazný nárast malých súm, ktoré platíme kartou. Podiel platieb kartou do sedem eur na všetkých platbách kartou vzrástol oproti vlaňajšku až o pätinu, z 19% na 23%. „Najväčšiu zásluhu na tom mali práve najmenšie platby do troch eur, ich podiel stúpol až o 40% (z 5% na 7%), komentuje vedúci odboru Customer Value Managementu Sberbank Filip  Vítek.

zmena-karty

Môžu za to najmä mladí

Analýza Sberbank ukázala, že platenie kartou získalo na popularite najmä u  ľudí vo veku 18 až 30. Za posledný rok zvýšili intenzitu platieb kartou o 24%, v priemere zo sedem na takmer deväť platieb za mesiac.

Skupina najmladších klientov, do 17 rokov, zase najdramatickejšie znížila priemernú sumu na jednu platbu kartou, až o vyše tretinu – z 14,80€ na 9,80€. „Malé sumy do sedem eur tvoria väčšinu (65%) zo všetkých platieb kartou našich najmladších používateľov bankových služieb. Z toho platby do troch eur sú zastúpené až v 40% všetkých platieb,“  vysvetľuje Vítek. Svoju úlohu v náraste platieb podľa neho, zohráva aj častejšie zakladanie účtov rodičmi na vreckové pre ich deti.

Pomáhajú technológie

Malé sumy platíme čoraz častejšie kartou aj pre zvýšené pohodlie samotných platieb, myslí si Vítek. Bezkontaktná technológia umožňuje uhradiť nákup v obchode kartou bez toho, aby musel spotrebiteľ naťukať PIN kód a je to zároveň rýchlejšie.

Riaditeľka odboru vývoja produktov Sberbank Slovensko Michaela Koštialová upozorňuje, že  predtým, ako rodičia dajú deťom do rúk platobnú kartu, mali by ich poučiť o bezpečnom narábaní s ňou. „Mladí ľudia by nemali nosiť pri karte aj PIN kód, nemali by kartu nikomu požičiavať. Zároveň pomôže, ak rodič nastaví na karte maximálny denný limit. Vyhne sa tak nepríjemným  prekvapeniam pri neočakávaných výdavkoch detí,“ radí Koštialová.

Zdroj: Zuno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial