Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Hrozí rozpočtové provizórium

Makroekonomika 19.11.2019 | 14:26 0 Komentárov

Andrej Danko naznačil, že podpora SNS pri hlasovaní o rozpočte nie je istá. Hrozí rozpočtové provizórium.

A. Danko vyzval Predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, aby dohliadol na zostavovanie rozpočtu na budúci rok pod vedením ministra financií Ladislava Kamenického.

Podľa predsedu SNS premiér a minister financií ignorujú SNS. Uviedol, že chýba diskusia na úrovni Koaličnej rady. „Ak sa nezačnú hýbať, tak môže Slovensku hroziť rozpočtové provizórium,“ povedal. Je to podľa neho „varovný prst vláde“, aby hľadali zdroje do štátneho rozpočtu.

A. Danko sa netají tým, že by chcel zaviesť viaceré výdavkové opatrenia na budúci rok. Na tie však v rozpočte nie sú peniaze. Minister financií L. Kamenický predložil rozpočet s ambíciou zmestiť sa s budúcoročným deficitom do 0,49 percenta. Ide o požiadavku vyplývajúcu z európskych rozpočtových pravidiel. Ak bude hroziť vyšší schodok, Vláda SR je pripravená návrh rozpočtu stiahnuť. Znamenalo by to, že na budúci rok by platilo rozpočtové provizórium.

Predseda SNS a parlamentu pohrozil Smeru, že národniari návrh rozpočtu nemusia podporiť. „Kde berú tú drzosť, že si automaticky rátajú s 15 hlasmi SNS, keď nemajú elementárnu slušnosť?“

„Nie je správna vnášať do vysoko odbornej témy, ako schvaľovanie rozpočtu je, politiku, a to len niekoľko dní predtým, ako o ňom budú hlasovať poslanci národnej rady. Prvoradým záujmom koaličných partnerov by malo byť schválenie rozpočtu v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách, teda s deficitom 0,49 percenta HDP. Ďalšie poslanecké návrhy, ktoré môžu zaťažiť výdavkovú stranu rozpočtu, môžu ohroziť jeho prijatie v parlamente,“ uviedla v reakcii na A. Danka hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *