Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Hypotéky pokračovali aj v apríli v silnom raste

Bývanie 03.06.2019 | 13:34 0 Komentárov

Banky na Slovensku poskytli v apríli nové hypotekárne úvery v hodnote 695 mil. eur. Priemerná sadzba dosiahla 1,36 percenta.

Objem nových úverov bol síce o nieco menší ako v marci (746 mil. eur), ide však o najsilnejší apríl za posledné tri roky a zároveň ide o druhý najlepší mesiac v tomto roku. Hypotekárny trh sa tak ani v tomto roku nespomaľuje.

Priemerná úroková sadzba sa stabilizovala na úrovni 1,36 percenta, Okolo hodnoty 1,35 osciluje úrok už od septembra minulého roku. Hypotekárne sadzby tak  už pravdepodobne dosiahli svoje dno.

Celkový stav úverov na bývanie, teda vrátane starých úverov, narástol v apríli na hodnotu 28,4 mld. eur. Medziročne je to viac o 11 percent.

Slovenský hypotekárny trh tak naďalej ťaží z priaznivých fundamentov. Ide o celkovú makroekonomickú situáciu. Domácnostiam sa darí, priemerná mzda rastie a nezamestnanosť klesá. ECB pritom stále drží sadzby na minimálnych úrovniach.

NBS sa snaží tlmiť úverový trh, ktorý stále rastie veľmi rýchlym tempom. V júli by malo dôjsť k poslednej fáze pritvrdenia hypotekárnych pravidiel. Je teda možné, že záujem o úvery bude ešte pred tým naberať na obrátkach.

položiť K rozmachu hypoték prispievajú aj finanční sprostredkovatelia, ktorí zvyšujú konkurenciu medzi bankami. Dokážu totiž klientom vedľa seba na stôl viaceré konkurenčné ponuky jednotlivých bánk, z ktorých si človek vyberá. Zvyšujú tak prehľad spotrebiteľov o trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *