Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

I. Mikloš bude reformovať ukrajinskú ekonomiku

Bývalý minister financií SR a súčasný poslanec Národnej rady SR Ivan Mikloš bude radiť ukrajinskej vláde s reformami. Oslovila ho ukrajinská ministerka financií. I. Mikloš vidí silnú paralelu Ukrajiny so stavom Slovenska koncom obdobia mečiarizmu, no korupcia je tam podľa neho ešte väčšia a oligarchovia ešte silnejší. Spoločným menovateľom je podľa neho vysoká prezamestnanosť štátneho sektora a regulované ceny energií. 

Informáciu prináša v rozhovore portál aktuálne.sk: 

Meno bývalého ministra financií sa v zahraničí viaže s úspechom reforiem Dzurindovej vlády a tak je po ňom stále veľký dopyt. Na jar minulého roka mu skončil ročný kontrakt poradcu jordánskeho kráľa pre financie a len pred pár týždňami začal radiť opäť. Tentokrát ukrajinskej vláde.

Odkiaľ prišla ponuka a kedy?

Ponuku som dostal od ministerky financií a ministra hospodárstva pred niekoľkými týždňami. Na Ukrajinu však chodím už od jari minulého roka. Prvýkrát som tam bol v marci – apríli, odvtedy pomerne pravidelne.

V čom konkrétne radíte ukrajinskej vláde?

Som členom Národnej reformnej rady, ktorá je akousi koordinačnou reformnou organizáciou pri prezidentovi. Som aj členom jedného think-tanku – Vox Ukraine. Radím im v štrukturálnych reformách a v konsolidácii verejných financií.

Čo bude pre nich najťažšie zreformovať?

V tejto situácii bude zrejme najťažšie ozdraviť verejné financie. Majú veľmi malé rezervy zahraničnej meny, zároveň majú v rozpočte obrovské deficity a veľmi rýchlo im rastie dlh. Najväčším zdrojom deficitov sú deformované ceny energií, ktoré sú násobne nižšie ako je ich trhová cena.

Doteraz nerobili dereguláciu cien, neupravovali ich, a teda napríklad plyn pre domácnosti predávajú za veľmi silno regulované ceny, ktoré sú hlboko pod cenou nákladov. To pre štátny rozpočet znamená obrovskú záťaž a tiež je to zdrojom korupcie. Vlastne práve táto prílišná regulácia bola jedným z hlavných zdrojov nárastu bohatstva oligarchov a tí potom bránili potrebným reformám a deregulácii, aby mohli ďalej bohatnúť.

Tých problémov je však obrovské množstvo. Môžem spomenúť prezamestnanosť vo verejnom sektore a samozrejme najväčším problémom je momentálne vojna na juhovýchode Ukrajiny, ktorá bola priemyselne veľmi významná.

Celý rozhovor si môže prečítať tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial