Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Identita vynálezcu bitcoinu je odhalená

EUROOstatné správy 03.05.2016 | 08:08 0 Komentárov

Médiá odhalili po dlhoročných špekuláciách autora digitálnej meny bitcoin. Je ním Austrálčan  Craig Steven Wright. Ten svoje autorstvo i sám potvrdil.

Identita autora virtuálnej meny bola doteraz nejasná. Zakladateľ bol doteraz známy len pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. G. S. Wright teraz uviedol, že sa inšpiroval menom známeho japonského filozofa zo 17. storočia Tominanga Nakamotu.

Médiá prišli s odhalením skutočného autora ešte v decembri minulého roka. Informácie priniesol časopis Wired a portál Gizmodo.  G. S. Wright vtedy odmietol verejnú pozornosť. Teraz to potvrdili i renomované BBC a The Economist.

Dôvodom dlhoročného tajomstva je okrem iného to, že zakladateľovi meny podľa niektorých odhadov patrí milión bitcoinov, čo je podľa súčasného kurzu zhruba 400 miliónov eur. Ďalším dôvodom je proti virtuálnej mene stoja viaceré svetové centrálne banky.

Bitcoin je digitálna mena pre internet, ktorá vznikla v roku 2008 a v obehu je od roka 2009. Mena sa používa na platby na internete. Možno ju vymeniť za doláre alebo eurá.

Zdroj: DPA, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial