Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

IFP: Poisťovne by mali povedať ako počítajú dôchodky

Penzia Peter Apolen 21.01.2015 | 10:30 0 Komentárov

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Martin Filko si myslí, že životné poisťovne by mali zverejniť vzorec a parametre, podľa ktorých počítajú doživotné anuity vyplácané z druhého piliera. Tie sa stali v nedávnych dňoch predmetom verejnej diskusie, keď boli viacerí presvedčení, že dôchodky sú primalé.

Inštitút finančnej politiky vypočítal, že penzie, ktoré navrhujú poisťovne vyplácať z úspor prvých dôchodcov vystupujúcich z druhého piliera, sú zhruba o štvrtinu nižšie, ako by mali byť. Poisťovne namietajú, že inštitút postupuje vo svojom výpočte zle. Nezohľadňuje predlžovanie priemerného veku dožitia a i vyšší priemerných vek poistencov z druhého piliera, ktorí sa o svoje zdravie starajú viac.

Výška prvých penzii sa stala predmetom poslaneckej kritiky. Za nízke ich označili i poslanci NR SR vládnej i opozičných snáh. Diskusiu ukončil predseda vlády SR Robert Fico tým, že do týždňa prinesie radikálne riešenie. R. Fico je dlhodobým odporcom druhého piliera.

Na tému výšky penzii sa mali uskutočniť dve stretnutia za účasti Ministerstva financií SR, NBS, dôchodkových správcovských spoločností a životných poisťovní.  „Ukázalo sa, že hoci sa naše modely a metodiky výpočtu odlišujú, dávajú pri použití rovnakých vstupných predpokladov podobné výsledky. Rozdiely pri náhľade na férovú výšku anuít môžu preto vznikať z rozdielnych predpokladov, o ktorých je možné viesť rozumnú diskusiu,“ zhodnotil závery M. Filko.

Podľa neho by preto pomohlo, keby poisťovne zverejnili aspoň základné parametre, ktoré pri svojich výpočtoch použili, teda predpokladanú dobu dožitia a očakávaný výnos aktív. „Transparentnosť v týchto parametroch voči odbornej verejnosti, médiám a dôchodcom by tiež v konkurenčnom prostredí pravdepodobne viedla k spravodlivejším doživotným dôchodkom,“ myslí si.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *