Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

IHP: Neprijatie rozpočtu prinesie mnohé riziká

Inštitút hospodárskej politiky s veľkým prekvapením vníma verejné vyjadrenia reprezentantov politických strán, ktoré sú zastúpené vo vláde SR o prípadnej reálnej možnosti rozpočtového provizória, s ktorým by Slovensko vstúpilo do budúceho roka.

Navyše, tieto názory o prípadnej neschopnosti Národnej rady Slovenskej rady schváliť rozpočet pre nasledujúce rozpočtové obdobie prichádzajú v čase, keď jedna z ratingových agentúr v piatok 14. októbra 2011 pripustila možnosť zníženia ratingu pre Slovensko, ak dôjde k „zníženiu záväzkov v konsolidácii verejných financií“.

Rozpočtové provizórium totiž je o znížení týchto záväzkov, ktoré majú v podmienkach Slovenska silu zákona, a to konkrétne zákona o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok. Rozpočtové hospodárenie v roku 2012 by sa do schválenia nového rozpočtu v takomto prípade riadilo zákonom o štátnom rozpočte na rok 2011, pričom deficit verejných financií je v roku 2011 stanovený o 1 percentuálny bod viac ako je konsolidačný plán vlády na rok 2012, schválený platným a doteraz nezrušeným uznesením tejto vlády SR, ktorým schválila rozpočet na roky 2011 až 2013. Rozpočtovým provizóriom by išlo o zníženie záväzku v konsolidácii verejných financií.

Slovensko v novodobej histórii, teda od vstupu do Európskej únie, rozpočtové provizórium nezažilo a neexistuje pre jeho aplikáciu skúsenosť. Tento handicap je znásobený tým, že súčasťou rozpočtu sú aj prostriedky z fondov EÚ a spolufinancovanie z domácich zdrojov. Rozpočtové provizórium by tak mohlo ešte viac spomaliť tempo čerpania týchto prostriedkov, pričom sa nachádzame už v druhej polovici obdobia ich čerpania s objemom iba zhruba vo výške 20% z celkovej alokácie týchto zdrojov.

Je preto dôležité, aby namiesto zľahčovania významu prípadného rozpočtového provizória pre budúci rok hľadali politici iba možnosť schválenia rozpočtu. Je totiž diametrálne odlišné po predčasných voľbách v marci budúceho roka a po následnej inštalácii novej vlády upraviť existujúci rozpočet, ako sa zaoberať tvorbou úplne nového rozpočtu pre rok 2012 a zároveň začať prípravu rozpočtu počnúc rokom 2013, pričom od apríla začnú plynúť zákonné lehoty pre jednotlivé fázy prípravy trojročného rozpočtu do roku 2015.

Malo by byť preto logické, aj s ohľadom zabrániť prípadnému zvyšovaniu rizika pre rast úrokových sadzieb financovania štátneho dlhu v dôsledku prípadného rozpočtového provizória, aby politické strany, ktoré sa dohodnú na podobe vlády SR, ktorá povedie krajinu do predčasných volieb, zároveň deklarovali, že sú v stave dohodnúť sa na podobe rozpočtu verejnej správy pre roky 2012 až 2014 a že rozpočtové provizórium pre ne nie je riešením. Takýto krok by bol nepochybne dôležitý aj v zastavení čo i len úvah zo strany ratingových agentúr o zhoršení ratingového výhľadu Slovenska, prípadne zníženia ratingu.

Zdroj: František Palko, riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky.

2 odpovede na “IHP: Neprijatie rozpočtu prinesie mnohé riziká”

  1. volic píše:

    Zdesenie moze byt namieste, ale budme uprimni – populisti v parlamente na ekonomicke dosledky nikdy nehladia…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *