Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

In sú byty s rozumnou výmerov

Bývanie 10.12.2013 | 09:32 0 Komentárov

Namiesto veľkorysých výmer bytov ľudia dnes vyhľadávajú rozumné riešenia. Ceny bytov v Bratislave dosiahli svoje dno a trh je momentálne veľmi stabilný. Napriek tejto stabilite, trvajúcej od začiatku roka však posledné obdobie ukazuje mierne zdražovanie. Vyplýva to z tohtoročnej štúdie bratislavského realitného trhu, ktorý vypracovala developerská spoločnosť ITB Development.

Ľudia si na krízu do istej miery už zvykli, no k ustáleniu prispel i pokles úrokových sadzieb hypotekárnych pôžičiek,“ komentuje developer zo spoločnosti ITB Development Ivan Rolný.

Zo štatistík vyplýva aktuálny nárast cien bytov už okolo piatich percent. Jedinou výnimkou sú byty v projektoch, kde sa developerom nepodarilo nájsť vhodnú koncepciu ich stavby a následného predaja. „Keďže takéto byty nedokážu predať, musia logicky pristúpiť k výpredajom a zľavám,“ dodáva I. Rolný s tým, že práve podľa takéhoto správania developera sa dnes dá spoznať „nepodarený projekt“. Reč je napríklad o bytoch s malým počtom izieb na jednej strane, no veľkou výmerou na strane druhej.

Na trhu sa v poslednom čase objavilo veľa prerobených bytov či už v starých alebo podnikových ubytovniach, ktoré developeri kúpili a rekonštruujú. Ide o tzv. štartovacie byty s nižšou výmerou. Cena týchto malometrážnych bytov tak môže byť pomerne nízka. Niektoré z týchto rekonštrukcií sa pritom nachádzajú na lukratívnych miestach. Pre rodiny hľadajúce slušný štandard a dobrú polohu za rozumnú cenu pritom podľa I. Rolného práve takéto projekty znamenajú dobrú voľbu pre svoj štartovací byt. 

Čo z trhu ubudlo takmer úplne, sú luxusné alebo superluxusné byty. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi sa byty v superluxusných projektoch, kde sa cena pohybovala medzi 3500 až 4000 eur za štvorcový meter, bežne predávali, je dnes situácia opačná. Na trhu sa počas roku 2013 nevyskytla ani jedna kampaň na projekt v podobných cenových reláciách.

Nové luxusné byty aktuálne v ponukách nie sú. Ako však dodáva I. Rolný, výnimkou môžu byť byty v centre Bratislavy, ktoré teraz ťažia z exkluzívnej lokality v centre mesta. Trh podľa prognózy ITB čoskoro prinesie ďalšie podobné projekty.

Trend „racionálnejších“ nákupov bytov je podľa štúdie ITB o to zaujímavejší, že trh priniesol výrazne prístupnejšie hypotéky pre ľudí. „Počas jesene 2012 bolo cítiť, že sadzby začali klesať a klesajú aj celý tento rok,“ hovorí Ivan Rolný z ITB Development.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial