Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Index amerických nákupných manažérov vo výrobe dáva zabrať svojmu európskemu klonu z Veľkej Británie

Investície 01.05.2012 | 22:16 0 Komentárov

Prvý májový deň do Európy priniesol „oslavy“ sviatku práce (resp. vstupu do EÚ), brány väčšiny európskych búrz tak ostali zatvorené. Obchodovalo sa ale vo Veľkej Británii, kde FTSE 100 si pripísal „sviatočných“ +1.30 % a to aj napriek nepresvedčivému vývoju Indexu nákupných manažérov vo výrobnej sfére. 

Ten v apríli klesol na úroveň 50.5 bodu v porovnaní s 51.9 bodmi z marca. Analytici síce očakávali pokles na 51.4 bodu, nerátali však s priblížením k psychologickej hranici 50 bodov. Úspešný deň si v rámci korporátnej sféry zaknihovali akcie spoločnosti Rolls-Royce Holdings (+3.58 %), keď firma prehlásila, že získala kontrakt v hodnote 315 miliónov USD od výrobcu leteckých motorov Pratt & Whitney.

Chabé európske obchodovanie oživilo až open v USA, ako aj neskoršie reportované dáta v podobe prekvapenia zo strany ISM. Ten počas utorka zverejnil vývoj Indexu nákupných manažérov vo výrobe, ktorý v zámorí dosiahol neporovnateľne lepšie výsledky, ako PMI z Veľkej Británie. V absolútnom vyjadrení to činí aprílový rast ukazovateľa na úroveň 54.8 bodu v porovnaní s marcovou úrovňou 53.4 bodu, pričom analytici očakávali mierny pokles k 53 bodom. Americké akciové indexy tak seansu ukončili v zelených odtieňoch: Dow Jones +0.50 %, S&P 500 +0.57 %, Nasdaq +0.13 %. Dôležitým momentom počas prvej májovej seansy bolo aj zníženie základnej úrokovej sadzby zo strany austrálskej centrálnej banky na 3.75 % z predošlých 4.25 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *