Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Index dôvery stredoeurópskych private equity sa vrátil na hodnotu z októbra 2007

Index dôvery firiem private equity v strednej Európe sa spamätáva a údaje naznačujú, že odborníci sú v otázkach ďalšieho vývoja v oblasti private equity optimistickí – vyplýva to z údajov spoločnosti Deloitte.

Počas finančnej krízy index dôvery v private equity v strednej Európe zaznamenal prudký a výrazný pokles, až o 70 bodov – z hodnoty 118 v októbri 2007 na hodnotu 48 v októbri 2008. Obnovenie dôvery sa však prejavilo rovnako prudko, nárastom o 69 bodov na hodnotu 117 v októbri 2009. 

Optimizmus medzi private equity investormi v strednej Európe narastá. Výsledky nášho najnovšieho prieskumu dôvery firiem private equity ukazujú, že tak ako sa výrazne prejavil pokles dôvery, návrat optimistickejších očakávaní nastal rovnako rýchlo,“ uviedol Garret Byrne, vedúci partner skupiny Deloitte pre služby v oblasti fúzií a akvizícií v strednej Európe. Firmy private equity prejavujú v súvislosti s celkovou ekonomickou situáciou počas nasledujúcich šiestich mesiacov oveľa viac optimizmu a očakávajú obnovenie rastu. Iba malé percento odborníkov firiem private equity očakáva, že ekonomické podmienky sa aj naďalej budú zhoršovať, pričom značná časť respondentov sa domnieva, že stredoeurópske ekonomiky budú dosahovať lepšie výsledky ako ekonomiky západoeurópskych krajín.

Podľa výsledkom prieskumu sa očakáva, že v priebehu najbližších šiestich mesiacov dôjde k oživeniu celkovej ekonomickej klímy a opätovnému rastu. Viac ako 90 % respondentov očakáva, že dôjde k stabilizácii ekonomiky, resp. k zlepšeniu ekonomického vývoja. Významný podiel respondentov očakáva, že stredoeurópske ekonomiky budú dosahovať lepšie výsledky ako západoeurópske.

Tiež sa očakáva, že private equity investori sa preorientujú zo správy svojho existujúceho portfólia na nové investície. Získavanie nových finančných zdrojov nie je na programe dňa, keďže je už k dispozícii veľký objem finančných zdrojov. Väčšina respondentov uviedla, že inklinuje k zvýšeniu objemu nákupov, čo je v súlade s očakávaným zlepšením činnosti na trhu.

Zdroj a podrobnejšie informácie:
TS Deloitte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *