Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Inflácia: Ceny medziročne vzrástli o 0,4%

Medziročná inflácia v novembri dosiahla v úhrne 0,4%. Jadrová inflácia klesla na hodnotu (-0,5%) a čistá inflácia dosiahla hodnotu 0,7%.

Jadrová inflácia v novembri oproti októbru ovplyvnila úhrnnú infláciu 0,14 percentuálnymi bodmi (p. b.), regulované ceny 0,02 p. b. a nepriame dane 0,09 p. b. Čistá inflácia ovplyvnila jadrovú infláciu 0,08 p. b. a ceny potravín ovplyvnili jadrovú infláciu 0,06 p. b.

Zvýšili sa ceny v odbore alkoholické nápoje a tabak o 7,9 %, zdravotníctvo o 7,3 %, vzdelávanie o 4,8 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 3,2 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,4 %, rozličné tovary a služby o 1,7 %, poštové a telekomunikačné služby o 1,1 %. Znížili sa ceny potravín a nealkoholických nápojov o 5 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 3,4 %, dopravy o 3,1 %, odevov a obuvi o 2,3 %, rekreácie a kultúry o 0,8 %.

Spotrebiteľské ceny v novembri v porovnaní s októbrom vzrástli v úhrne o 0,3 %. Zvýšili sa ceny v odboroch alkoholické nápoje a tabak o 2,8 %, rozličné tovary a služby o 0,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,4 %, zdravotníctvo a doprava zhodne o 0,2 %, odevy a obuv o 0,1 %. Klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,1 %. Na októbrovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá; poštové a telekomunikačné služby; rekreácia a kultúra; vzdelávanie; hotely, kaviarne a reštaurácie.

V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2008 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 1,7 %.

Zdroj: ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *