Streda 27. marca. Meniny má Alena

Inflácia mierne klesla

17.04.2012 | 18:10 0 Komentárov

Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien v marci mierne klesla na 3,9% avšak bola druhá najvyššia v EMÚ. Inflácia v eurozóne zostala stabilná na úrovni 2,7%.

Ako poznamenáva analytik ČSOB Marek Gábriš, marcová inflácia mierne klesla z úrovne 4,0% na 3,9%. Slovensko bolo medzi 14 členskými krajinami EÚ-27, v ktorých inflácia spomalila. V štyroch zostali ceny nezmenené a v ôsmich inflácia narástla.

Pri pohľade na medzimesačné nárasty je vidno, že celková marcová medziročná inflácia bola ovplyvnená najmä rastom cien potravín a nealko nápojov o 1,9% m/m repsktíve 1,3% m/m. Ale aj rastom cien v doprave o 0,7% m/m. Medzimesačne klesli ceny odevov a obuvi, bývania a nábytku.

Z jednotlivých členských EÚ-27 krajín bola najnižšia inflácia vo Švédsku (1,1%), Grécku (1,4%) a Bulharsku (1,7%). Najvyššia v Maďarsku (5,5%), Estónsku (4,7%) a Českej republike (4,2%). Inflačné kritérium na vstup do Eurozóny merané ako 12-mesačný priemer troch krajín s najnižším rastom cien z EÚ by v marci nesplnila väčšina krajín. V Eurozóne zostala v marci inflácia na rovnakej úrovni ak vo februári a to 2,7% a v celej EÚ to bolo 2,9%.

Čo sa týka Slovenska taka očakávame ďalšie postupné zvoľňovanie rastu cien. Inflácia ďalej spomalí smerom k 3% a to najmä od polovice roku 2012. Rizikom zostávajú volatilné ceny ropy, ktoré však v apríli poklesli o 4% až 6%. Opätovný nárast sa však nedá vôbec vylúčiť.

Zdroj: Marek Gábriš – analytik ČSOB na základe údajov ČSOB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *