Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Inflácia poklesla v apríli medziročne z 3,8% na 3,6%

Makroekonomika 14.05.2012 | 10:56 0 Komentárov

Spotrebiteľské ceny rástli medzimesačne v apríli rovnakým tempom ako v predchádzajúcom mesiaci, na úrovni 0,3%. V medziročnom porovnaní však inflácia poklesla z marcovej úrovne 3,8% na 3,6% r/r. Tempo rastu regulovaných cien sa zvýšilo o dve desatiny percentuálneho bodu z marcových 7,2% r/r na 7,4% r/r v apríli, zatiaľ čo spotrebiteľská inflácia očistená o regulované ceny tovarov a služieb sa znížila z predchádzajúcej úrovne 2,9% r/r v marci na 2,4% r/r v apríli. 

Ako komentuje makroekonóm VÚB Andrej Arady, ceny samotných potravín v apríli poklesli oproti predchádzajúcemu mesiacu o desatinu percentuálneho bodu, čo sa podpísalo pod spomalenie ich medziročného rastu cien z marcových 2,9% na 2,0%. V rámci medzimesačného porovnania tak prispeli k celkovému rastu cien negatívne jednou stotinou percentuálneho bodu. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa najvýraznejšie zvýšili ceny v zdravotníctve o 2,2% m/m a ceny odevov a obuvi, ktoré sa zvýšili oproti marcu o 2,1%. Ceny v doprave naopak zaznamenali mierne spomalenie dynamiky rastu z marcových 0,8% m/m na 0,6% m/m.

Ďalší pokles cien ropy Brent pritom napovedá v nasledujúcich mesiacoch opätovné spomalenie rastu pohonných hmôt pre spotrebiteľov, čo sa môže prejaviť tak v pomalšom raste cien dopravy, ako aj v pomalšom raste koncových cien prepravovaných tovarov.

Zdroj: Andrej Arady – makroekonóm VÚB na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *