Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Inflácia rastie najpomalšie za posledné tri roky

Spotrebiteľské ceny boli v septembri medziročne vyššie o 1,4 percent. K nízkemu rastu prispel najmä takmer nulový rast cien potravín a nápojov.

Rast cien sa z dôvodu koronakrízy výrazne spomalil. Tesne pred nástupom pandémie vo februári dosahovala inflácia tri percentá.

Septembrový medziročný rast inflácie ovplyvnili najmä vyššie ceny za bývanie a energie (o 2,6 %), ceny rozličných tovarov služieb (o 4,6 %), k celkovému rastu významne prispeli aj vyššie ceny v reštauráciách a hoteloch a v zdravotníctve. Potraviny a nealkoholické nápoje však medziročne zdraželi len o 0,1 percenta.

Ceny potravín klesli

Medzimesačne sa inflácia nezmenila. V porovnaní s augustom sa ceny potravín dokonca znížili o 0,5 percenta. Ovplyvnili to nižšie ceny ovocia o 1,6 percenta; chleba a obilnín o 1,5 percenta; zeleniny (vrátane zemiakov) o 0,7 percenta. Ceny mäsa mierne rástli (o 0,4 %) vplyvom vyšších cien údenín a hovädzieho mäsa.

Znížili sa tiež ceny nealkoholických nápojov o 0,5 percenta. Klesli najmä ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 1,1 percenta.

Naopak ceny alko­ho­lických nápojov vzrástli o 1,4 percenta. Najviac ceny piva o tri percentá.

Ceny za bývanie vzrástli o 2,6 %

V medziročnom porovnaní sa zvýšili ceny za bývanie, vrátane vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 2,6 percenta, a to najmä vďaka nárastu cien elektriny (o 8,8 %) a cenám za zber smetí (o 15 %), Vývoj cien v tomto odbore má podstatný vplyv na celkovú infláciu, pretože spotrebitelia minú v priemere takmer štvrtinu výdavkov práve na bývanie a energie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial