Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Inflácia sa po piatich mesiacoch opäť dostala pod 4%.

Makroekonomika 13.02.2012 | 12:40 0 Komentárov

Celková inflácia spomalila zo 4,4% na 3,9%, i tak však dopadla výrazne horšie, než predpokladal trh. Ceny potravín spomalili svoj rast z 2,8% na 2,7%.

Ako vysvetľuje analytik ČSOB Marek Gábriš, spotrebiteľské ceny v januári vzrástli o medzimesačne o 1,4%, čo prispelo k posunu medziročnej inflácie z decembrových 4,4% na januárových 3,9%. Najrýchlejšie rástli ceny spojené s bývaním (+3,1% medzimesačne) a ceny potravín a nealko nápojov (+1,8% medzimesačne).

Januárovú infláciu ovplyvnili najmä regulované ceny, ktoré zasahujú aj veľa položiek v kategórii bývanie. Tie medzimesačne vzrástli o 3,6% a na 1,4-percentnom medzimesačnom raste cien sa podieľali najviac (až 0,84 percentuálneho bodu). Podľa ŠÚ SR rástla z kategórie bývanie najrýchlejšie cena tepla, v priemere o 9,5%. Nasledovalo vodné (+6,9%), odvoz a likvidácia odpadu (+6,6%), plyn (+5,5%), stočné (+5,4%) a elektrina (+1,6%). Potraviny, ktoré v januári zdraželi o 1,6% m/m, pridali k inflácii ďalších 0,24 p.b.

Ako sme spomínali celková spotrebiteľská inflácia, klesla v januári o pol percentuálneho bodu na 3,9%. Je to začiatok dezinflačného procesu, ktorý by mal Naďalej pokračovať v priebehu roka 2012. Spomaľovanie inflácie vidieť aj na cenách potravín, ktoré spomalili dynamiku rastu na 2,7%. To je zasa najpomalší rast za posledných 18 mesiacov. Napriek ďalšiemu poklesu miery inflácie bolo januárové číslo vyššie ako odhady. Podľa prieskumu centrálnej banky, či agentúry Bloomberg mala byť januárová hodnota okolo 3,3%, respektíve 3,4%. Jedným z dôležitých faktorov je napríklad aj dosť silný januárový rast cien tepla, ale aj ďalších regulovaných cien.

Napriek tomu predpokladáme, že dezinflačný proces bude naďalej pokračovať a inflácia sa postupne dostane do pásma 2,5% – 3,0%.

Zdroj: Marek Gábriš, analytik ČSOB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *