Streda 15. júla. Meniny má Henrich

Inflácia sa pravdepodobne ešte viac vzdiali cieľu ECB

Makroekonomika 05.06.2020 | 12:16 0 Komentárov

ECB podľa najnovšej prognózy počíta s rastom cien v tomto roku len o 0,3 percenta.

ECB znížila prognózu inflácie pre tento rok. Na včerajšej tlačovej konferencii o tom informovala šéfka centrálnej banky Christine Lagardová.

Kým predchádzajúca prognóza počítala s rastom cien o 1,1 percenta, najnovšie odhady nie sú ani tretinové. V budúcom roku by inflácia mohla dosiahnuť 0,8 percenta a v roku 2022 by mala zrýchliť na 1,3 percenta. Čísla sú vzdialenej oficiálnemu inflačnému cieľu ECB (2%). Očakávalo sa preto, že centrálna banka prehodnotí svoje cielenie smerom nadol. Nestalo sa tak.

Dôvodom prepadu inflačných očakávaní v tomto roku je najmä prepad dopytu spôsobený koronakrízou. Menšie výdavky domácností a firiem netlačili na rast cien. Zároveň sa na nižšie inflácii podpísal aj pokles cien ropy, ktoré znižili ceny dopravy.

Najvyššiu infláciu v EÚ má i naďalej Česká republika – v apríli 3,3 percenta. Podobné čísla dosahovalo ešte nedávno aj Slovensko, ktoré malo vlani najvyššiu infláciu v eurozóne. Najnovšie čísla však hovoria o poklese na 2,1 percenta, čo piaty najvyšší rast v EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *