Pondelok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín.

Celkovo sa ale práve tieto dve položky [doprava a potraviny] podpisujú pod rast celkovej cenovej hladiny u nás. Medzimesačne, teda v porovnaní s marcom, sa spotrebiteľské ceny mierne zvýšili o 0,1 % podľa oboch indexov. Ceny v doprave sa v apríli medziročne zvýšili o 5,2 % [podľa CPI] resp. 5,0 % [podľa HICP] a potraviny boli o 1,9 % resp. 1,8 % drahšie ako pred rokom.

Ceny potravín v podstate dobiehajú rast cien agrokomodít na svetovom trhu, aj keď ich rast sa už postupne zmierňuje. Pod drahšie potraviny sa podpisuje aj vyprchanie efektu zníženej DPH u nás od začiatku roka 2016.

V aktuálnom vývoji cien potravín však badať zmiernenie ich medziročného rastu. Pre zimné mesiace bolo typické zdražovanie potravín [hlavne ovocia a zeleniny] v dôsledku studeného počasia na juhu Európy, tento efekt však už v marci začal odznievať. Výraznejší rast dosiahli v apríli aj ceny v zdravotníctve [o 2,4 % podľa CPI a 2,7 % podľa HICP] a ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách [o 1,9 % podľa oboch indexov].

Lacnejšie ako pred rokom nás v apríli vychádzalo bývanie a energie [o –1,8 % podľa oboch indexov], nábytok a zariadenie do domácností [o –0,5 % resp. o –0,6 %] a taktiež odevy a obuv [zhodne o –0,5 %].

Ceny tovarov a služieb v apríli v menovom bloku opäť vzrástli. Medziročná HICP inflácia dosiahla úroveň 1,9 %, čo predstavuje nárast o 0,4 p. b. oproti marcovej úrovni 1,5 %. V EÚ taktiež inflácia zrýchlila z marcových 1,6 % na aprílových 2,0 %.

Najnižšiu infláciu v apríli zaznamenali v Rumunsku [0,6 %], Írsku [0,7 %] a na Slovensku [0,8 %]. Napriek oživovaniu cenového vývoja u nás patrí Slovensko medzi krajiny s najpomalších rastom cien v EÚ. Najvyššiu infláciu mali v apríli v pobaltských krajinách, kde sa pohybovala v pásme 3,3 % až 3,6 %.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *