Utorok 19. marca. Meniny má Jozef

Inflácia sa v júni opäť zrýchlila

Makroekonomika 17.07.2018 | 11:02 0 Komentárov

Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien [CPI] v júni na Slovensku vyskočila na 2,8 percenta, čo predstavuje zrýchlenie medziročného cenového rastu z májovej hodnoty 2,6 percenta.

Priemerná tohtoročná inflácia zrejme prekoná doterajšie odhady a presiahne dvojpercentnú úroveň. Medzimesačný rast cien bol v júni len mierny, a to o 0,1 percenta. V máji ale ceny v medzimesačnom porovnaní stagnovali. Údaje pochádzajú zo Štatistického úradu SR.

K rastu cien u nás aj v apríli prispeli hlavne potraviny, ktoré zdraželi o 4,8 percenta. Očakávané mierne spomalenie rastu cien potravín teda stále „neprišlo“, aj keď v máji to už vyzeralo, že rast cien začína spomaľovať. Predpokladáme, že k nemu dôjde s príchodom novej úrody počas letných mesiacov.

Mliečna kríza aj fipronilová kauza totiž postupne odznievajú a nová úroda by mohla potlačiť ceny vo svete aj u nás smerom nadol. Samozrejme bude ale veľa závisieť od toho, aká bude tohtoročná úroda. K výraznejšiemu rastu júnovej inflácie prispeli aj vyššie ceny služieb v dôsledku silnejších dopytových tlakov. Drahšia je aj doprava [medziročne až o 6,5 %] kvôli drahšej rope. Očakávame však, že v ďalších mesiacoch už dynamika rastu cien pohonných látok spomalí, čo bude tlmiť aj infláciu.

Okrem cien potravín a cien v doprave bol v júni výraznejší medziročný rast zaznamenaný aj v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách [o 3,2 %] a taktiež zdraželi ceny za rekreáciu a kultúru [o 2,3 %]. Pod toto zrýchlenie tempa rastu cien sa podpísal bázický efekt, keďže minulý rok v júni ceny letných dovoleniek klesli. Medziročne zlacneli len služby na poštách a telekomunikáciách, kde po niekoľko mesačnej stagnácii došlo v júni k poklesu o dve percentná.

Zdroj: analytický tím Poštovej banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *