Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Inflácia sa vracia

Spotrebiteľské ceny vo februári medziročne zvýšili o 1,2 %, čím prekonali očakávania. Za februárovým medziročným rastom boli hlavne ceny v doprave (+7,2 %), v odbore zdravotníctva (+4,8 %) a ceny potravín a nealkoholických nápojov (+2,4 %). 

Ceny v doprave ovplyvnil okrem iného bázický efekt z minulého roka. V prípade potravín odznel efekt zníženej DPH na vybrané potraviny a ceny potravín začali tiež lepšie odrážať vývoj cien potravinárskych komodít na svetových trhoch. Medzimesačne sa inflácia nachádzala na úrovni 0,5 % m/m pre vyššie ceny v doprave ako aj pre nárast cien potravín. Tlaky na infláciu nie sú len externé, ako ukazuje jadrová inflácia, ktorá sa vo februári zvýšila na 1,9 % r/r.

V najbližších mesiacoch by sa inflácia mala udržať na porovnateľnej úrovni. Avšak bázický efekt z cien ropy by sa po marci mal zmierniť. Očakávame, že inflácia sa v tomto roku zvýši, ale ku cieľu ECB (blízko, ale tesne pod  2 % v strednodobom horizonte) sa ešte nedostane. Náš odhad celoročnej inflácie tento rok zatiaľ nechávame nezmenený, na úrovni 1 %, ale vidíme riziká smerom nahor.  

Eurozóna

Aj celkovo v eurozóne sa inflácia od konca vlaňajška zvyšuje a podľa rýchleho odhadu dosiahla vo februári 2017 priemer 2 % r/r. Medziročný pokles cien energií sa zmenil na rast a vďaka bázickému efektu vzrástli ceny energií vo februári o 9,2 %. Jadrová inflácia ostala nezmenená, na úrovni 0,9 % r/r. Do veľkej miery zatiaľ zlepšenie pripadá na bázický efekt z cien energií, a ostatné inflačné tlaky sú ešte stále utlmené. ECB očakáva, že medziročná inflácia v eurozóne by tento rok mohla dosiahnuť 1,7 % (+0,4 percentuálneho bodu oproti decembrovým projekciám) a potom v roku 2018 klesnúť na 1,6 % (+0,1 p.b. oproti decembru).

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *