Utorok 19. marca. Meniny má Jozef

Inflácia spomaľuje a spomaľovať ešte bude

Inflácia v auguste dosiahla len 1,3 percenta. Rástli síce výdavky na vzdelanie, no klesli výdavky na telekomunikácie a na dopravu. Ceny poľnohospodárskych komodít sú o 30 – 40 percent nižšie ako vlani, takže tento rok nedôjde k vyskočeniu cien potravín bežnej v ďalšej časti roka.

Ceny tovarov a služieb v auguste medziročne vzrástli 1,3 % a zotrvali tak v trende, ktorý je neprehliadnuteľný už od konca minulého roka. Medzimesačne, teda oproti júlu 2013, prišlo k poklesu cien tovarov a služieb o – 0,2 %. Vyplynulo to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad SR [ŠÚ SR].

Aj v auguste 2013 sme si medziročne priplácali najmä za vzdelávanie, ktoré zdraželo o 7,0 %. Rozprávkové „stolček, prestri sa“ v skutočnom živote neplatí a na potraviny vynakladáme až štvrtinu našich mesačných spotrebných výdavkov. V auguste ale ceny potravín a nealkoholických nápojov zaznamenali o niečo pomalší medziročný nárast o 3,8 %. Rovnaké zdraženie bolo evidované aj pri alkohole a tabaku, v tomto prípade sa ale oproti predchádzajúcim mesiacom jednalo o zrýchlenie tempa rastu. Zlacnenie o – 1,0 % bolo vykázané v prípade pôšt a telekomunikácií. V druhej polovičke prázdnin ale mali dôvod na radosť aj motoristi, nakoľko ceny v doprave zlacneli o – 1,1 %.

Oproti júlu 2013, teda medzimesačne, bol najvýraznejší cenový výkyv smerom nahor evidovaný v prípade alkoholu a tabaku a to o 0,7 %. Naopak, najvýraznejšie zlacnenie oproti tohtoročnému júlu bolo evidované v prípade potravín a nealkoholických nápojov (o –1,1 %), čo je typické pre letné obdobie. O niečo lacnejšie nás ale oproti prvému prázdninovému mesiacu vyšlo aj oblečenie a obuv, vybavenie domácností, rekreácia a kultúra či služby pôšt a telekomunikácií.

V nasledujúcich mesiacoch očakávame na Slovensku podobný cenový vývoj ako v tých predošlých. S blížiacim sa záverom roka môžu ceny začať rásť o niečo rýchlejšie, medziročné tempo cenového rastu by ale malo zotrvať pod hladinou dvoch percent. Každú jeseň zvykne infláciou takpovediac „zamávať“ vývoj cien potravín. Pri pohľade na vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch to zatiaľ ale nevyzerá zle. Tie najdôležitejšie sa v auguste obchodovali za ceny o – 40 až – 20 % lacnejšie ako vlani o takom istom čase.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *