Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Inflácia v ČR vzrástla na najvyššiu úroveň za 7 rokov

Makroekonomika 10.12.2019 | 14:21 0 Komentárov

Index spotrebiteľských cien v Českej republike vzrástol v novembri medziročne o 3,1 percenta. ČR tak patrí medzi krajiny s najvyšším rastom cien v Európe.

Údaje zverejnil Český štatistický úrad. V predchádzajúcom mesiaci rástli ceny o 2,7 percenta. Aktuálne číslo je najvyššie od októbra roku 2012.

Za rastom cien sú najmä potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré pred Vianocami zdraželi o 5,4 percenta. Ceny bývania, vody, energií a motorových palív vzrástli o päť percent.

Česko sa tak zaradilo medzi krajiny s najvyššou infláciou v Európe. Na čele je bezkonkurenčné Turecko s rastom cien o 10,6 percenta. Zo susedných krajín rastú ceny vysoko aj v Maďarsku – o 3,4 percenta. Rast cien na Slovensku sa oproti októbru (2,7%) zrýchlil na tri percenta. Naďalej platí, že ceny tu rastú najrýchlejšie v eurozóne.

Región strednej a východnej Európy ako celok vykazuje svižný nárast cien. V Rumunsku je to o 3,4 percenta, v Poľsku o 2,6 percenta, v Bulharsku o 2,4 percenta. Dokazuje to prehrievanie ekonomík v tejto časti Európy. Extrémne expanzívna politika centrálnych bánk zvyšuje tlak na mzdy a ceny.

V Nemecku dosahuje inflácia len 1,1 percenta, vo Francúzsku jedno percento, v Taliansku 0,4 percenta. Politika ECB tak viac pasuje krajinám na západe ako na východe kontinentu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *