Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Inflácia v eurozóne vzrástla na 1,5 %

Makroekonomika 18.12.2017 | 13:09 0 Komentárov

Inflácia v bloku krajín platiacich eurom stúpla v novembri na 1,5 percenta medziročne. V októbri to bolo 1,4 percenta.

Rast cien sa tak blíži inflačnému cieľu Európskej centrálnej banky. Tá by ho rada videla blízko dvoch percent. S tým cieľom pumpuje do ekonomiky nové peniaze, ktoré by mali podnietiť spotrebiteľský apetít.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny energií, potravín, alkoholu a tabakových výrobkov, v novembri medziročne vzrástla o 0,9 percenta, rovnako ako v októbri.

Hoci je cieľová hranica nateraz vzdialená, ide o pohyb správnym smerom. Ešte pred rokom, v novembri 2016, bola inflácia v regióne, ktorý platí eurom, len 0,6 percenta.

Z pohľadu celej európskej 28mičky je rast cien o niečo výraznejší. Medziročná miera inflácie stúpla na 1,8 percenta, čo je rovnako zlepšenie o desatinu percentuálneho bodu. Vlani v novembri bola inflácia v EÚ tiež na úrovni 0,6 percenta.

Ceny sú ešte stále lenivé v krajinách ako Cyprus (0,2 %), Írsko (0,5 %) a Fínsko (0,9 %). A naopak rýchlo rastú v Estónsku (4,5 %), v Litve (4,2 %) a v Spojenom kráľovstve (3,1 %).

Pozitívny vplyv na mieru inflácie v eurozóne mali v novembri ceny palív, a to 0,21 percentuálneho bodu (p.b.). nasledujú vykurovací olej (0,07 p.b.), mlieko, syry a vajcia (0,05 p.b.).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *