Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Inflácia v USA rastie. Máme sa obávať?

Makroekonomika 14.02.2018 | 14:18 0 Komentárov

Inflácia v USA sa podľa najnovších čísel už približuje k svojmu cieľu. Ukazovateľ PCE, ktorý predstavuje preferovanú výšku inflácie zo strany Federálneho rezervného systému, sa pohybuje na úrovni dvoch percent.

 

  • Viaceré ukazovatele naznačujú, že inflácia v USA sa približuje k cieľovej úrovni
  • Budeme však musieť ešte počkať na viac údajov z 1.kvartálu, aby sme mohli povedať, či rast cien začína spôsobovať problémy
  • Čo by sme mali naozaj sledovať, je vplyv cien ropy na cenu benzínu

 

Avšak pamätáte si ešte začiatok roka 2017, keď inflácia výrazne vzrástla v dôsledku bázického efektu a po zvyšok roka zmizla? Pravdepodobne teda ešte budeme potrebovať zozbierať viac údajov, aby sme mohli exaktne povedať, či rast cien bude spôsobovať problémy.

Spotrebitelia v USA sa preto v tejto fáze ešte o infláciu veľmi nezaujímajú. Čo ich ale môže znepokojiť je vplyv cien ropy na cenu benzínu.

Inflačné očakávania počítané na univerzite v Michigane boli celkom stabilné (okolo 2,5 percenta v januári), no americká zlomová miera inflácie (ktorá sa ráta na 5-10 rokov vopred) v posledných troch mesiacoch výrazne vzrástla (v súčasnosti je na úrovni 2,1 %, čo je najvyššia úroveň od júna 2015). Neznamená to však, že inflácia sa v nasledujúcich mesiacoch musí stať problémom.

V poslednej dobe sme svedkami zvýšeného rastu miezd v USA. Tento nárast čiastočne odráža vplyv, ktorý súvisí s nižším počtom odpracovaných hodín v dôsledku nepriaznivého počasia. V skutočnosti je rast miezd nižší ako pred globálnou finančnou krízou v USA, a rovnako aj ako vo väčšine vyspelých krajín (okrem Nemecka).

Je pravdou, že inflácia sa pomaly vracia. V krajinách G7, ako vidno na grafe, je priemer 1,7 percenta, čo je o niečo nižšie ako februárová inflácia v roku 2017 na úrovni 1,8 percenta.

Rast cien však zatiaľ nie je nijako prelomový a aj v nasledujúcich obdobiach zostane naďalej nízka. Dôvodom budú štrukturálne faktory, ktoré v Saxo Bank často spomíname. Ako napríklad starnutie obyvateľstva, nové technológie a podobne.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *