Piatok 22. február. Meniny má Etela

Inflácia v USA rástla medziročne o 2,6%

Index spotrebiteľských cien vzrástol v januári v USA pri medziročnom porovnaní o 2,6%, čo bolo pod očakávaniami analytikov vo výške 2,8% – po tom, čo sa v decembri zvýšil na 2,7%.

Pri medzimesačnom porovnaní došlo v januári opäť k zvýšeniu spotrebiteľských cien v USA o 0,2%, čo bolo mierne pod očakávaniami analytikov, ktorí predpovedali nárast o 0,3% a minulý mesiac rástli spotrebiteľské ceny v USA medzimesačne o 0,1%.

V prípade, že zo spotrebného koša vylúčime energie a potraviny, získame jadrovú infláciu, ktorá však v januári medzimesačne prepadla o 0,1%, vďaka poklesu cien automobilov, oblečenia a ubytovania.

Spoločnosti nemôžu v súčasnej dobe zvyšovať svoje ceny produktov, pretože vysoká nezamestnanosť momentálne vo výške 9,7% núti spotrebiteľov vyhľadávať výhodné kúpy. Nižšia ako očakávaná inflácia je pre akciové trhy dobrou správou, čo bolo vidieť po zverejnení tejto informácie na náraste future indexu na S & P 500, keďže americká centrálna banka FED nebude musieť čoskoro pristupovať k zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby (FED funds rate).

Zdroj:
Fio
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *