Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Inflácia vzrástla, potraviny sú opäť drahšie

Makroekonomika 13.07.2012 | 10:53 0 Komentárov

Inflácia sa v júni zrýchlila. Po nádejnom začiatku roka, kedy inflácia klesala, tento mesiac obrátila svoj ​​trend. V júni ceny rástli o 3,6%, v máji o 3,4%. Zdraželi hlavne potraviny – o 3,9%.

Ako informuje analytik Home Credit Michal Kozub, inflácia za mesiac jún dosiahla hodnotu 3,6%. V porovnaní s minulým mesiacom je to viac o 0,2 p.b. Za rastom v tomto mesiaci stoja primárne ceny potravín. Tie vzrástli medziročne o 3,9% a v porovnaní s minulým mesiacom je to o 1,6 p.b. viac. Potraviny hlavne v Európe opäť zdraželi a to sa prejavilo aj na slovenských cenách. Tohtoročné odhady úrody obilia aj ovocia sú nepriaznivé, mala by byť horšia ako v minulom roku. Príčinou sú horúčavy, sucho, ale aj jarné mrazy. Úroda je tak slabšia a ceny na to postupne reagujú rastom smerom nahor.

Vyšší rast inflácie brzdili najviac pohonné hmoty. Ich ceny klesajú, čo je priaznivé pre všetkých motoristov. Ceny benzínu a nafty v priebehu júna klesli na čerpacích staniciach o niekoľko centov a to sa prejavilo pozitívne na celkovej inflácii. Medziročný rast cien spomalil z 7,1% na 6,7% v sekcii dopravy.

Vysoká inflácia ale rozhodne neurobí radosť spotrebiteľom. Ich rast miezd je v priemere nižší ako rast cien, a tak reálne mzdy klesajú. To nepriaznivo pôsobí na spotrebiteľský dopyt. Ľudia podvedome šetria, nenakupujú a to celkovo brzdí ekonomiku, ktorá by mohla dosahovať lepšie výsledky.

Zdroj: Michal Kozub, analytik Home Credit Slovakia a.s. na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *