Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Inšpektori skúmajú Grékov, Európa trpí príznakmi schizofrénie

Včerajší obchodný deň pod hrejivé grécke slnko ohľadom riešenia prihárajúcich dlhových problémov nič nové nepriniesol. Krajina včera privítala medzinárodných inšpektorov, ktorí majú za úlohu preskúmať mieru presadenia nových úsporných opatrení. Pretrvávajúca akútna nerozhodnosť európskych lídrov v otázke ďalšieho podporného balíka pre Grécko na akciové trhy priniesla striedavý vývoj.

Európske akciové indexy v rámci dňa viackrát zmenili smer, nakoniec však uzavreli v červenom teritóriu. Paneurópsky index EuroStoxx 600 odovzdal -1.10 % zo svojej utorňajšej záverečnej hodnoty a uzavrel sériu 3 dni trvajúcich ziskov poklesom na 227.39 bodov. Hlavné európske indexy deň ukončili taktiež v stratách: FTSE 100 klesol o -1.44 %, CAC 40 o -0.92 % a DAX o -0.89 %.

Vo Fínsku včera schválili navýšenie eurovalu. Zvyšuje sa tak tlak na našu vládnu garnitúru, nakoľko názory slovenských lídrov na navýšenie eurovalu sú rôznorodé a zatiaľ sa nedohodli ani na termíne hlasovania. HDP Francúzska v Q2/2011 v porovnaní s vývojom v Q1/2011 zaznamenal stagnáciu, čo bolo v súlade s očakávaním. Tempo rastu HDP vzrástlo na +1.7 %, čo mierne prekonalo očakávaných +1.6 %. V Taliansku klesol ukazovateľ podnikateľskej dôvery na svoje 20 mesačné minimum, keď index v septembri klesol na 94.5 bodu z augustovej úrovne 98.6 bodu Očakávaný bol miernejší pokles na 98.1 bodu.

Na druhej strane Atlantiku spoločnosť Amazon.com (+5.50 %) predstavila svoj 7-palcový tablet Kindle Fire, ktorý ponúka za atraktívnu cenu 199 USD. V rámci makroúdajov sa zverejnil vývoj objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktoré v auguste klesli o -0.1 %, pričom analytici očakávali výraznejší pokles ukazovateľa o -0.2 %. Júlový rast bol revidovaný zo 4.0 % smerom hore o jednu desatinu. Americké akciové indexy začiatkom dňa ešte dosahovali zisky, ktoré boli určitou reakciou na mierny optimizmus väčšiny investorov vzhľadom k možnosti pokroku v riešení gréckeho dlhu. Náznaky optimizmu sa ale z trhov k záveru dňa vytratili a americké benchmarky tak zaznamenali približne dvojpercentné straty: Dow Jones -1.61 %, S&P 500 -2.07 % a NASDAQ -2.17 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *