Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Inštitút finančnej politiky opäť znížil prognózu rastu ekonomiky pre tento a budúci rok

Makroekonomika 26.09.2019 | 14:31 0 Komentárov

Kým v júnovej prognóze očakávali analytici Inštitútu finančnej politiky rast HDP na úrovni 3,5 percenta v tomto a 3,4 percenta v budúcom roku, v septembrovej prognóze znížili odhad na 2,4 resp. 2,3 percenta.

Spomalenie rastu HDP má vplyv na všetky oblasti ekonomiky. Najväčší dopad bude mať v rokoch 2020 až 2022 na trh práce, ktorý spomalí a spôsobí pokles daňových a odvodových príjmov z práce. Okrem toho analytici Inštitútu finančnej politiky pracujúceho pod Ministerstvom financií SR očakávajú aj nižšiu spotrebu domácností.

Spolu s plánovanou legislatívou to bude znamenať vyšší ako očakávaný výpadok na daňových a odvodových príjmoch. Oproti júnovej prognóze ide o priemerné zhoršenie 700 miliónov eur ročne oproti júnovej prognóze.

„Žiaľ potvrdili sa naše obavy, že spomalenie ekonomiky bude mať dopad aj na dane a odvody. Ten prepad je však oproti júnu obrovský a to má samozrejme negatívny vplyv aj na pripravovaný rozpočet. Nehovorí sa mi to ľahko, ale situácia je vážna. Verím však, že rozpočet aj napriek týmto číslam zostavíme tak, aby sme ho v zákonom stanovenom termíne predložili na vládu a následne do parlamentu“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Okrem ekonomického vývoja majú na očakávané príjmy dopad aj legislatívne opatrenia schválené NR SR, ktoré negatívne ovplyvnia príjmy v sume 300 mil. eur. Pozitívny vplyv na vývoj daní má vyššia efektívna daňová sadzba (EDS), najmä na korporátnej dani a DPH.

Plnenie DPH kopíruje ekonomický vývoj pri pokračujúcom raste výberu. Výnos DPH stále ťahá priaznivé hotovostné plnenie, ktoré by malo pokračovať aj v druhej polovici roka 2019. Prognóza na budúce roky predpokladá stabilnú efektívnu daňovú sadzbu z posledných dvoch kvartálov na úrovni 15,49 percent.

Spotrebné dane nenaplnili očakávania ohľadom výnosu, najmä kvôli výnosu z dane z minerálneho oleja, ktorý klesá. Návrh novej legislatívy na zdanenie tabakových výrobkov je súčasťou prognózy pretože bol schválený vládou. Ak však návrh po politickej dohode neprejde, prepad daňových príjmov sa zvýši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *