Streda 24. júla. Meniny má Vladimír

Intel stále jednotkou

Akciové trhy opäť rástli a to hlavne vďaka pozitívnym zmenám ratingov pre spoločnosti z technologického ako aj zdravotníckeho sektora aj vďaka očakávaniam silných ziskov od spoločností Intel a JP Morgan Chase.

Zároveň oporu akciám vyslala aj ECB, nakoľko uvoľnená menová politika vytvára stále pozitívne prostredie pre rast akcií. V úvode síce akcie strácali kvôli slabšiemu výsledku maloobchodných tržieb, no nakoniec sa býčí tábor opäť ujal vedenia a hlavné indexy ukončili obchodovanie s miernymi ziskami. Dnešný akciový kokteil: DJIA 30 +0,28%/10710, SP500 +0,24%/1148, Nasdaq Composite +0,38%/2316.

Lepšie ratingy pomohli technológiám

Oporu pre technologický sektor boli okrem očakávaní silných výsledkov spoločnosti Intel aj lepšie zmeny ratingov pre spoločnosti Oracle a Google. Prvá menovaná získala zvýšený rating od Morgan Stanley, druhá od Barclays. Technologický sektor aj vďaka týmto vyjadreniam ukončil obchodovanie v zisku 0,78%. Oporu mu poskytli aj lepšie vyhliadky príjmov od nemeckej spoločnosti SAP.

Reforma stále v správnom smere

Najsilnejším segmentom indexu SP500 sa ale počas dnešného obchodovania stal zdravotnícky sektor. Ten získal až 0,83% vďaka správam o dohode v ďalšej oblasti, ktorá umožní schválenie Obamovej reformy zdravotnej starostlivosti. Dodatočný impulz k rastu poskytlo aj zvýšenie ratingu spoločnosti Merck od Credit Suisse.

Investori sa poplatkov neobávajú

Tretí najsilnejší bol finančný sektor, ktorý profitoval z očakávaní lepších výsledkov banky JP Morgan Chase. Problémy mu tak nespôsobili ani zverejnené detaily plánu prezidenta Obamu získať od bánk zdroje, ktoré boli stratené pri záchrane ekonomiky a finančného sektora. Cieľom je získať až 117 mld. USD počas najbližších 12 rokov od najväčších finančných spoločností.

Hneď po zatvorení akciového trhu sa potvrdili očakávania, že Intel zverejní veľmi dobré výsledky. Zisk na akciu za 4Q skončil na úrovni 40 centov oproti očakávaniam 30 centov a okrem toho spoločnosť zvýšila vyhliadky príjmov pre nasledujúci kvartál. Akcie spoločnosti po výsledkoch vzrástli o 2,05%.

Dobrá sezóna

Výsledková sezóna sa tak nezačala príliš pôsobivo, kedy hlinikárska spoločnosť Alcoa zverejnila veľmi slabé výsledky, no pripomínali sme, že sa jedná o veľmi zadlženú aproblémovú spoločnosť a jej zisky sa nedajú považovať za dobrý indikátor výsledkovej sezóny. Intel potvrdil, že to je naozaj tak.

Zajtra bude kvartálne výsledky za 4Q reportovať ďalší komponent indexu Dow Jones, banka JP Morgan Chase. pri nej sa rovnako očakávajú silné výsledky a banka nie je z tých, ktoré dokážu sklamať. Ani počas najhorších chvíľ krízy nezverejnila stratu na akciu, čo sa dokonca nepodarilo ani Goldman Sachs. Rely na akciovom trhu by tak mohla pokračovať. Rozhodnutie ECB ponechať úrokové sadzby nezmenené a podobné očakávania aj od FEDu budú ďalej mazať kolesá dobre rozbehnutej akciovej rely.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, CI KOMODITY.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *