Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Internet používa denne 60 % Slovákov

„Všetko je na webe a keď nie si online, tak vlastne ani nie si“. Ani vy si už neviete bez Internetu predstaviť čo i len jeden deň? Internet hýbe svetom a svojich fanúšikov si čoraz viac získava aj z radov tých skôr narodených.

Najviac ho využívame na posielanie a prijímanie emailov, vyhľadávanie informácií o tovaroch a službách, ale aj na čítanie novín, telefonovanie či používanie sociálnych sietí. Menej ho ale využívame napríklad na dohodnutie si termínu u lekára.

Minimálne jedenkrát do týždňa sa k Internetu pripájajú takmer tri štvrtiny Slovákov a až 60 % z nás si k nemu sadá denne. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Štatistického úradu EÚ [Eurostatu]. Internet využívame dokonca o niečo častejšie ako priemerní Európania. V únii totiž aspoň raz do týždňa použije Internet 70 % obyvateľov, denne 59 %.   

Ako a na čo využívajú Slováci Internet?

[% podiel z obyvateľstva]

SR

Používanie Internetu aspoň 1 x týždenne

74

70

Používanie Internetu denne

60

59

Posielanie a prijímanie emailov

70

65

Hľadanie informácií o tovaroch a službách

58

62

Čítanie a sťahovanie online novín a správ

48

45

Telefonovanie a video hovory

47

26

Využívanie sociálnych sietí

47

40

Nakupovanie tovarov

45

45

Využívanie služby Internet banking

40

40

Hranie a sťahovanie hier, obrázkov, filmov a hudby

32

35

Počúvanie rádia alebo pozeranie TV

28

33

Zdieľanie vlastného obsahu na webových stránkach

21

26

Rezervovanie alebo kúpa dovolenky

12

24

Hranie sieťových hier s ostatnými ľuďmi

9

10

Tvorba webových stránok alebo blogov

5

6

Dohodnutie si termínu u lekára

3

8

Zdroj: Poštová banka podľa údajov Eurostatu 2012

 

 

Ak na „nete“, tak najmä kvôli posielaniu a prijímaniu emailov. Až 70 % Slovákov si totiž zapína Internet práve z tohto dôvodu. Približne 58 % z nás zvykne surfovať na webe aj s cieľom získania informácií o tovaroch alebo službách. V prípade posielania emailov či už svojim príbuzným, priateľom alebo obchodným partnerom sme aktívnejší ako priemerní Európania [65 %]. Naopak, vo vyhľadávaní informácií o tovaroch a službách za údajom z EÚ [62 %] mierne zaostávame.

Takmer polovica našincov si sadá k Internetu z dôvodu čítania a sťahovania online článkov a správ, telefonovania a uskutočňovania video hovorov, ale aj využívania sociálnych sietí. Vo všetkých troch spomenutých oblastiach sa nám navyše priemerní Európania pozerajú na chrbát. Neprehliadnuteľný rozdiel je najmä v prípade telefonovania a video hovorov, nakoľko Internet na ne využíva iba štvrtina obyvateľov EÚ. V roku 2012 si nejaký tovar prostredníctvom Internetu kúpilo 45 % Slovákov. Zákazníkmi internetových obchodov sme tak v rovnakej miere ako Európania.

Až štyria z desiatich Slovákov využívajú službu Internet banking. Svoje peniaze tak spravujeme online v rovnakej miere ako obyvatelia únie. Internet banking je dnes v rámci bankových služieb považovaný za absolútny štandard. Klientom nielen šetrí čas a finančné prostriedky, ale je aj významným komunikačným kanálom medzi nimi a bankou. Môžeme si vďaka nemu skontrolovať zostatok na účte, zaplatiť faktúry, poslať peniaze príbuzným, spravovať platobné karty, uskutočňovať potrebné zmeny na účte, ale taktiež si založiť aj termínovaný vklad či dokonca investovať do podielových fondov. Aj iné finančné inštitúcie využívajú Internet ako dôležitý doplnkový predajný kanál. Aktuálnym dovolenkovým hitom je napríklad online cestovné poistenie. 

Vďaka Internetu sa zabáva pravidelne necelá tretina Slovákov. Hranie a sťahovanie hier, obrázkov, filmov či hudby alebo počúvanie rádia a pozeranie televíznych programov ale realizujeme prostredníctvom Internetu v o niečo menšej miere ako obyvatelia ostatných krajín EÚ.

Letné obdobie patrí dovolenkám či už na Slovensku alebo v zahraničí. Dovolenku si vlani online rezervovalo alebo zakúpilo iba 12 % obyvateľov SR. Aj v tomto prípade sa tak Európanom ako takým pozeráme na chrbát, nakoľko obyvatelia únie si rezervujú alebo kupujú dovolenku cez Internet  v dvojnásobne väčšej miere ako my.

V oveľa menšej miere využívame a za európskym priemerom zaostávame taktiež v hraní sieťových hier [9 %] či tvorení webových stránok a blogov [5 %]. Na Slovensku je ale takpovediac v plienkach i online dohadovanie si termínu u lekára [iba 3 % z nás]. V únii pritom takúto možnosť objednania sa preferuje 8 % obyvateľov.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *