Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Intervencie ECB: Najskôr nie sú možné, potom nie sú potrebné?

Odmietanie intervencií Európskej centrálnej banky na dlhopisových trhoch sa dá pomerne ľahko pochopiť. Pozíciu Nemecka môžeme zhrnúť nasledovne: Intervencie ECB by boli nebezpečné, ak by nastali skôr, než by zadlžené krajiny implementovali fiškálnu politiku úspor. Mohlo by totiž dôjsť k morálnemu hazardu, pretože tieto krajiny by stratili motiváciu pre nápravu svojej fiškálnej politiky.

A pre ECB by tiež bolo ťažké určiť, aký je normálny výnos vládnych dlhopisov štátu, ktorého vláda úsporné opatrenia neprijala. Akonáhle už raz dôjde k implementácii politiky úspor, sú intervencie ECB už zbytočné. Súkromní investori totiž začnú opäť nakupovať vládne dlhopisy, pretože sa obnoví dôvera vo vládnu rozpočtovú politiku.

Z tohto pohľadu by teda ECB na trhoch s dlhopismi krajín eurozóny nikdy neintervenovala. Prvý argument môžeme prijať, ten druhý ale neberie do úvahy fakt, že návrat investorov na trh bude trvať veľmi dlhú dobu. Kríza likvidity môže totiž pretrvávať aj v prípade, že bola obnovená fiškálna solventnosť. Názor, že ECB nemusí intervenovať ani po reformách, potom v konečnom dôsledku spočíva na predpoklade racionality investorov: Keďže deficity budú znížené a výnosy dlhopisov ležia stále vysoko, investori by spolu s bankami mali mať záujem o ich kúpu. Realita je ale rozdielna:

  • Banky eurozóny chcú znížiť koreláciu medzi ich rizikom a rizikom spojeným s trhom vládnych dlhopisov. Budú preto vládne dlhopisy aj naďalej predávať.
  • Európsky bankový regulátor EBA požaduje, aby na účely záťažových testov banky ohodnotili investície do vládneho dlhu trhovými cenami. To je ďalšou motiváciou pre predaj dlhopisov bankami.
  • Inštitucionálni investori chcú, aby veľkú časť ich portfólií tvorili bezrizikové aktíva. A kvôli gréckemu defaultu sú presvedčení, že väčšina verejného dlhu už bezpečným aktívom nie je.
  • K tomu sa investori obávajú vývoja v rokoch 2012 a 2013. Rast bude totiž natoľko nízky, že úsporné opatrenia nakoniec nemusia stačiť.

Nemecký pohľad na intervencie ECB je v podstate taký, že ak daná krajina implementuje politiku návratu k Solvency, nemôže prísť kríza likvidity. Ide ale o príliš optimistický pohľad. Napríklad MMF existuje práve preto, že kríza likvidity postihuje aj solventné krajiny, ako ukazuje príklad Južnej Kórey v roku 1997.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *