Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Investície a spotreba ťahajú ekonomiku

HDP Slovenska sa v 3. štvrťroku medziročne zvýšil o 3,7 %, čo je vyššie tempo rastu ako rýchly odhad z novembra či predchádzajúce medziročné rasty tohto roku.

Rast v 3Q15 tak prevýšil naše ako aj trhové očakávania, ktoré boli skôr naklonené k potvrdeniu predbežného odhadu 3,6 %. Rast ekonomiky od konca vlaňajška stále zrýchľuje; tento rok je zatiaľ priemerný rast HDP na úrovni 3,3 % čo je o 0,8 percentuálneho bodu viac ako rast v roku 2014. Po sezónnom očistení vzrástla slovenská ekonomika v 3. štvrťroku oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 0,9 %.

Podľa očakávaní ekonomiku aj v 3Q15 ťahal domáci dopyt, všetky jeho zložky – spotreba domácností, vlády aj investície. Saldo zahraničného obchodu prispelo k medziročnému rastu negatívne, aj pre rýchlejší rast dovozov ako vývozov.

Rast fixných investícií sa medziročne zvýšil až o 17,3 %, čím prekonal jednociferné rasty tohto roka a dosiahol najrýchlejšie medziročné tempo rastu od polovice roka 2005. Významnou mierou k tomu prispeli verejné investície, ktoré sa medziročne zvýšili o 71,6 %. Dynamický rast investícií ťahá čerpanie eurofondov z predchádzajúceho programovacieho obdobia (2007–2013). Investície nefinančných korporácií sa tiež zvýšili o úctyhodných 5,9 % r/r v 3. kvartáli.

Spotreba domácností mierne zrýchlila, ako to už naznačili priebežne zverejňované maloobchodné tržby. Spotreba domácností bola o 2,7 % vyššia ako vlani v rovnakom období, čím rast zrýchlil z 2,3 % v 2Q15. Domácnosti si môžu dovoliť viac aj vďaka vyšším príjmom – reálne mzdy v 3Q15 stúpli o 3,2 %, čím zrýchlili svoj rast oproti prvému polroku tohto roka a vďaka miernej deflácii opäť prevýšili rast nominálnych miezd (2,9 % r/r).

Trh práce v 3Q15 nebol takým príjemným prekvapením ako v 2Q15, ale ukázal skôr miernejšie výsledky. Zamestnanosť podľa prieskumov štatistického úradu medziročne stúpla o 2,5 %, čo je mierne spomalenie rastu oproti 2,7– percentnému rastu zamestnanosti v 2. kvartáli. Práce pribudlo najmä v priemysle a v sektore služieb. Viac ľudí ako vlani si tiež našlo krátkodobú prácu aj v zahraničí. Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 11,3 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v 2Q15 (11,2 %) a prerušila tak trend klesania od konca roka 2013. Priemerná miera nezamestnanosti tak zatiaľ tento rok je na úrovni 11,6 %.

Vzhľadom na lepší ako očakávaný vývoj a predpoklady na ďalší kvartál sme mierne zvýšili náš odhad celoročného rastu HDP o 0,2 percentuálneho bodu na 3,4 %. Ekonomiku by aj naďalej mali ťahať investície, spotreba domácností aj spotreba vlády. Trh práce by mohol prispievať k vyššej spotrebe ako aj úsporám ľudí, aj keď medziročné zmeny môžu byť miernejšie ako v dynamickej prvej polovici roka. Efekt eurofondov v budúcom roku už nebude tak výrazný ako v tomto roku, avšak ekonomika by mala rásť aj budúci rok tempom okolo 3,5 %.

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *