Utorok 22. január. Meniny má Zora

Investičný šperk s ružovým diamantom po prvý krát v SR a ČR

Je to prvýkrát, čo sa na Slovensku a v Českej republike predáva šperk s prírodne ružovým diamantom. Hodnota ručne vyrobeného prsteňa z bieleho a žltého zlata, ktorý obsahuje karátový ružový diamant a 80 menších čírych diamantov, sa blíži k sume 150 tisíc eur. Prsteň vytvárali najlepší slovenskí a českí zlatníci niekoľko mesiacov.

Vzácny ružový diamant kúpil na burze v Hongkongu slovenský obchodník s diamantmi Alojz Ryšavý, ktorý je majiteľom najväčšieho československého klenotníctva ALO diamonds. „Prírodné diamanty výrazných farieb patria medzi najdrahšie drahokamy na svete. Tento investičný prsteň je pre nás určitým míľnikom. Klasické číre diamanty do investičných šperkov osádzame už viac než dvadsať rokov. Sedem rokov osádzame aj prírodne sýto žlté diamanty a niekoľkých prípadoch sme našim zákazníkom vyrobili aj šperky s modrými diamantmi. Ružový diamant ale slovenským a českým zákazníkom ponúkame prvýkrát,“ uvádza Alojz Ryšavý.

Zhodnotenie ružových diamantov

Jednou z priorít ALO diamonds je výroba hodnotných investičných šperkov. Do nich sú osádzané najvzácnejšie drahé kamene našej planéty, ktorých hodnota dlhodobo rastie. „Šperky s kvalitnými diamantmi sú spoľahlivým investičným nástrojom s minimálnym rizikom. Ceny vysoko kvalitných väčších bezfarebných diamantov v dolároch vzrástli medzi rokmi 2010 až 2015 o 55 %. Ceny modrých diamantov vzrástli za uplynulých 10 rokov dvojnásobne. Pri ružových diamantoch bol nárast dokonca štvornásobný,“ dodáva Alojz Ryšavý.

Za najdrahší ružový diamant sa považuje 59,6 karátový kameň s názvom Pink Star, ktorého hodnota býva odhadovaná na astronomických 72 miliónov dolárov (zhruba 66 miliónov eur). V súčasnej dobe ho spoločne s ďalšími dvoma partnerskými spoločnosťami vlastní aukčná sieň Sotheby’s. Pokiaľ by bol vydražený, stal by sa s veľkou pravdepodobnosťou najdrahším vydraženým drahokamom na svete. Tým je v súčasnej dobe modrý diamant Oppenheimer Blue, ktorý vydražili v máji tohto roku za zhruba 51,3 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *