Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Investovať do Grécka? Nie je to tak šialené, ako to môže znieť

Investície 06.02.2012 | 15:39 0 Komentárov

Saxo Bank odštartovala obchodovanie na gréckej burze a vy si môžete hovoriť: „To je teda načasovanie!“ Koniec koncov, budúcnosť gréckeho štátneho dlhu je stále otvorená a ekonomika krajiny je v úzkych. Ale pre investorov so silnými žalúdkami znamená možnosť investovať v Grécku príležitosť pustiť sa tam, kam sa iní neodvážia.

Ako píše akciový analytik Saxo Bank Peter Bo Kiaer, vo svojej databáze mám dohromady 83 gréckych akcií. Ich výber by som zúžil na 7, ktoré naozaj stoja za to. Úplne pritom opomenieme grécke banky – som dobrodruh, ale nie samovrah. A taktiež opomenieme lodné spoločnosti. Tie sú veľmi zložité, a preto nevhodné pre tento náš krátky prehľad. Vyradil som aj firmy s vysokým dlhom. Vysoké výnosy môžu firmy zabíjať a Grécko si vo svojej pozícii rozhodne nemôže zahrávať s pákou.

Chcel som vybrať dividendové tituly v kombinácii s dobrým pomerom cena-zisk, návratnosťou kapitálu a výplatným pomerom. Pozrite sa na tabuľku č 1.

Aj napriek tomu, že obvykle dávam radšej prednosť odhadovaným konsenzom trhu, tak pokrytie gréckych titulov značne kleslo. Namiesto toho sa tak pozrieme na už reportované výsledky a historické priemery.

saxo-6-februar-2012-a  

Výsledok

Zoznam podľa týchto kritérií teda tvorí 7 firiem. Obmedzenie dlhu na dvojnásobok EBITDA malo veľký vplyv a z pôvodných 54 spoločností tak zostalo 21. Požiadavka dividendového výnosu si taktiež vybrala daň a počet firiem sa znížil na 10 – všetky sú v tabuľke 1.

saxo-6-februar-2012-b

Vzal som niektoré údaje a umiestnil ich do tabuľky č. 2, kde je ešte zreteľnejšie, čo stojí za to a čo nie. Sú tam niektoré firmy s nízkym P / E (cena / zisk), ktoré ale majú vysokú návratnosť kapitálu a vyplácajú peknú dividendu.

Za normálnych okolností by bola vyššia návratnosť kapitálu nasledovaná vyšším P / E, pretože za dobré výnosy je nutné si priplatiť. To ale nie je prípad Grécka. A to je pekné.

saxo-6-februar-2012-c  

A kde je háčik?

Spoločnosť Metka je poškvrnená päťročným priemerom návratnosti kapitálu. Tu stavebný boom zdvihol čísla. Ale stavebníctvo teraz v Grécku moc nefrčí. Avšak dva ďalšie tituly sú stabilné defenzívne akcie, tak kde je problém? Riziko znárodnenia. Ak sa totiž Grécko začne rútiť k zemi a najčernejšie scenáre sa začnú napĺňať, potom určite siahne k tým najjednoduchším metódam, ako získať prostriedky.

OPAP je slušne veľká lotériová a stávková spoločnosť, ktorá dobre zarába – primárny cieľ! Solúnske vodárne zo sektora utilít a infraštruktúry sú tiež dobrým kandidátom. A majú dosť hotovosti!

Aké sú pozitíva?

Práve sme si zhodnotili riziká. Poďme sa teraz pozrieť, či potenciál tieto riziká prevyšuje. Ako príklad firmy s najvyšším rizikom si vezmeme lotériová a stávkovú spoločnosť OPAP. Porovnám ocenenie OPAP so skupinou porovnateľných firiem – pozrite sa na tabuľku č. 2.

Ak porovnáme P / E týchto firiem, potom vidíme v prognózach na rok 2012 200 percentný potenciál na rast. Tento potenciál sa ale trochu zníži, ak sa pozrieme na porovnanie účtovnej hodnoty firmy s hodnotou trhovou (P / B). Aj napriek tomu má OPAP podstatne lepšiu návratnosť kapitálu (ROE). Preto nechám potenciálny rast na 200 percentách.

saxo-6-februar-2012-d

V prípade znárodnenia OPAP vám nič nezostane. Ak sa ale situácia zlepší, potom môžete zarobiť 200 percent. Takže ak si myslíte, že existuje 50 percentná pravdepodobnosť znárodnenia, potom ste na hrane. Ak si ale myslíte, že je riziko znárodnenia nižšie, potom očistené o riziko máte pozitívnu návratnosť.

Zdroj: Peter Bo Kiaer, akciový analytik, Saxo Bank.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *