Streda 20. novembra. Meniny má Félix

Investuje.cz: Zlato opäť priťahuje pozornosť

Investori aj obchodníci na komoditných burzách sa opäť vracajú k zlatu. Aspoň to tak podľa vývoja v posledných týždňoch vyzerá, pričom k rastu žltého kovu pomáha ako ekonomika, tak politika.

Ekonomické (ne)oživenie , konflikt v Sýrii , alebo tiež dlhový strop v USA , to všetko možno povedie k rastu ceny zlata. Na prvý pohľad to vyzerá až príliš pozitívne .

Najprv je nutné asi priznať , že na ďalšie rekordy a prekonávanie dvojtisícovej dolárovej hranice za uncu zlata je ešte trochu skoro . Na druhú stranu je možné , že dno sme videli pred dvoma mesiacmi . Takže tí, čo si myslia , že časovanie trhu je hračka a chcú nakupovať na minimách, majú buď smolu, alebo sú vysmiati, pretože majú nakúpené. V každom prípade je v médiách takmer na prvý pohľad poznať, že doslova nenávistná nálada voči zlatu sa vytráca a mení sa v skôr v optimistické očakávania. Aspoň čo sa zlata, či drahých kovov týka .

Cena zlata sa začiatkom týždňa dostala cez psychologickú hranicu 1 400 dolárov za uncu a je evidentné, že zatiaľ sa jej nechce naspäť dole . A podľa všetkého sa v najbližšej dobe môžeme dočkať ešte ďalšieho nárastu, čomu momentálne napomáhajú tak ekonomické štatistiky, tak aj politická nestabilita.

Ukončenie QE už nie je strašiakom

Najčastejšie spomínaným problémom z poslednej doby, ktorý bol považovaný za najväčšie možné obmedzenia rastu ceny zlata, bolo očakávané a už niekoľkokrát avizované ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany americkej centrálnej banky. Okrem rečí a zbytočne vyhrotenej volatility však zatiaľ k ničomu konkrétnemu nedošlo a pravdepodobne v dohľadnej dobe ani nedôjde. Predstavitelia Fedu na čele so svojím šéfom síce v honbe za zvyšovaním transparentnosti veľa hovoria, sami ale zistili, že to má na trhy taký efekt, aký ani oni samotní pravdepodobne neočakávali.

Trhy tak na špekulácie ohľadom znižovania objemu nakupovaných dlhopisov zareagovali až príliš výrazne, pritom v hre bola dokonca aj alternatíva možného navýšenie objemu prostriedkov. Na rad potom prišlo zmierňovanie následkov tejto transparentnosti a dnes nikto nevie, čo bude a kedy to bude. V súčasnosti je navyše možné znižovanie novej hotovosti na trhoch už započítané v cene aktív, ako je zlato a podobne, a keďže to podľa posledných dát nevyzerá na to , že by mal Fed silný dôvod k ukončovaniu QE, najväčšia brzda ceny zlata je tak trochu mimo hry.

Bude vojna?

Najaktuálnejším „akcelerátorom“ ceny zlata v blízkej budúcnosti je dnes jednoznačne stupňujúci sa konflikt v Sýrii, kde reálne hrozí vojenský zásah zo strany západných mocností. Je v celku logické, že v takýchto prípadoch sa investori zbavujú bežných rizikových aktív, ako sú akcie a uchyľujú sa k nástrojom, ktoré sú požadované pre ich charakter bezpečných prístavov. A zlato medzi ne určite patrí.

A zase tie dlhy

Ďalšou potenciálnou hrozbou, ktorá v konečnom dôsledku môže pomôcť zlatu v raste, je hrozba komplikácií ohľadom navyšovania dlhového stropu USA. Podobne, ako tomu bolo koncom minulého roka, aj v tohtoročnom októbri sa môžeme dočkať ťahaníc ľavice a pravice o tom, či škrtať, alebo neškrtať . Rovnako ako na konci minulého roka, aj teraz chcú republikáni podmieňovať navyšovanie stropu novými škrty, a rovnako tak prezident Obama vystupuje pomerne razantne proti akémukoľvek vyjednávaniu. To, že k navýšeniu nakoniec dôjde, je prakticky jasná vec, otázkou je, ako dlho budú obe strany brnkať na nervy menej psychicky odolným investorom.

Nikde nie je vyslovene napísané, že zlato bude do konca roka prekonávať svoje historické maximá a že máme nakročené k ďalšiemu nepretržitému rastovému obdobiu. Problémy, ktoré môžu pomôcť zlatu (a nielen jemu) k rastu v najbližšej, dobe môžu byť krátkodobého charakteru. Ak nedôjde ku komplikáciám v Sýrii a politici v USA sa dostatočne rýchlo dohodnú na riešení dlhového problému, môže dôjsť k upokojeniu situácie a možné výkyvy smerom nahor môžu byť korigované korekciami smerom nadol.

Na koniec je potrebné dodať , že aj keď môže byť zlato zaujímavou investičnou príležitosťou, neradno podceňovať diverzifikáciu a vsádzať všetko na jednu kartu. Či už ide o drahé kovy celkovo, teda ktoré by nemali tvoriť celé investičné portfólio, tak aj o jednotlivé kovy , do ktorých je možné investovať. Dokladá to aj vývoj na trhu s jednotlivými drahými kovmi, keď napríklad striebro alebo zlato za tento rok pomerne veľa strácajú, tiež paládium je aj napriek volatilite v kladnom teritóriu a tiež platina na tom nie je až tak zle. A ak nie ste krátkodobý špekulant na komoditnej burze  z dlhodobého hľadiska je určite lepšie investovať radšej do fyzického kovu, ktorý je oproti papierovým nástrojom stabilnejším nástrojom na zabezpečenie proti ekonomickým neistotám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *