Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Irán chce predbehnúť učinok embarga na ropu

Irán zvažuje zastavenie exportu ropy do krajín EÚ ako formu odvetného opatrenia k embargu na ropu z Iránu zo strany EÚ. Irán do EÚ exportuje 400 až 500 tisíc barelov denne.

Podľa predstaviteľov OPECu by zastavenie exportu mohlo viesť k významnému zvýšeniu ceny na trhoch aj v prípade, že by Saudská Arábia zvýšila produkciu na pokrytie absentujúcich dodávok. Podľa generálneho riaditeľa OPECu, Abdala Salem El-Badriho  je trh s ropou v súčasnosti stabilný a nedostatok nie je pociťovaný nikde na svete. Cena na úrovni 100 USD za barel je a bude udržateľná pre producentov ako aj spotrebiteľov po celý rok 2012. Ak by však cena vzrástla nad úroveň 110 USD mohli by nastať problémy. El-Badri zároveň vyjadril obavy z prípadného uzavretia Hormúzskeho prielivu najmä kvôli masívnemu objemu ropy, ktorý úžinou prúdi.

Do pozornosti sa v súčasnosti opäť dostáva Lýbia, ktorá kontinuálne zvyšuje svoju produkciu a dostáva sa opäť na hodnoty z pred obdobia občianskej vojny. Lýbia dnes produkuje denne 1.3 milióna barelov a do júna by produkcia mohla vzrásť až na 1.6 milióna barelov. Podstatným vplyvom na cenu ropy bude aj vývoj dlhovej krízy v EÚ a prípadný pokles globálneho rastu, ktorý s krízou súvisí. OPEC predpovedal rast dopytu po rope o 1.1 miliónov barelov, no ak sa kríza nevyrieši je tento rast ohrozený. Okrem toho sa znižuje aj dopyt zo strany Číny a iných rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sú hlavnými ťahúňmi dopytu. Čína sa totiž snaží brzdiť svoju ekonomiku, ktorá sa nebezpečne prehrieva. Cena ľahkej ropy sa už približne tri mesiace pohybuje na úrovniach okolo 100 USD za barel. Posledné dva dni cena ropy mierne klesala, no dnes už cena tejto komodity vzrástla o 1.63 percenta a opäť okupuje hranicu 100 USD za barel.

Zdroj: Martin Cesnak, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *