Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Irán zakázal kryptomeny

Investície 23.04.2018 | 12:32 0 Komentárov

Iránska centrálna banka zakázala bankám v krajine uzatvárať a sprostredkovať obchody v kryptomenách. Dôvodom regulácie je poskytnutie podpory oslabujúcej sa iránskej mene.

Irán je po Číne a Indii ďalšou veľkou krajinou, ktorá sa rozhodla limitovať použitie kryptomien na svojom území. Oficiálnym zdôvodnením je predchádzanie zneužívaniu mien na trestné činy, na pranie špinavých peňazí, či terorizmus.

Skutočným dôvodom však môže byť podpora domácej mene rial, ktorá tento mesiac spadla na rekordne nízke hodnoty. V krajinách s nestabilnou oficiálnom menou totiž virtuálne meny začínajú plniť funkciu spoľahlivejšej alternatívy. Ide jednak o možnosť zúčtovania v odľahlých oblastiach, v ktorých nie je dostupná hotovosť, ale aj o vyššiu kredibilitu potom, čo sú lokálne meny oslabené politickými udalosťami.

Takou je v prípade Iránu hrozba znovuuvalenia sankcií zo strany USA. Americký prezident Donald Trump sa už viac krát nechal počuť, že zrušenie sankcií jeho predchodcom bola politická chyba, a že o je za ich opätovné zavedenie. Malo by sa o tom rozhodnúť do dvoch týždňov.

Reguláciu s kryptomenami zaviedlo už viacero veľkých krajín. Po Číne, Indii a Južnej Kórei sa hovorí o Rusku. Kurz virtuálnych mien preto od decembra minulého roka výrazne stráca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *