Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ivan Chrenko investuje do Finaxu 1,5 mil. eur

Investície 18.03.2019 | 15:18 0 Komentárov

Investičná spoločnosť Finax získala významného finančného partnera. Jeho investícia 1,5 mil. eur bude slúžiť zahraničnú expanziu spoločnosti a ďalší technologický rozvoj.

Finax sa na partnerstve sa dohodla s významným venture fondom GROWWS SICAV, a.s., ktorého významným akcionárom je investičný holding LRJ Capital, za ktorým stojí aj Ivan Chrenko.

GROWWS je profesionálnym venture fondom, ktorého predsedom správnej rady je Peter Irikovský. Ten vybudoval Slevomat Group (nedávno predaný za viac ako €60m) a dnes riadi jeden z najväčších slovenských technologických startupov spoločnosť Exponea.

Fond je okrem P. Irikovský vlastnený Ivanom Chrenkom, majiteľom developerskej skupiny HB Reavis, ktorý je podľa rebríčka Forbes aktuálne najbohatším Slovákom žijúcim na Slovensku. Ďalším partnerom je napríklad Michal Pastier, ktorý spoluzaložil Zaraguzu alebo agentúru BigName.

Fond GROWWS vstupuje do Finaxu investíciou 1,5 milióna eur, čo predstavuje podľa našich informácii najväčšiu investíciu do fintech startupu v histórii Slovenska.

Zmluva s investorom bola podpísaná tento týždeň. Aktuálne je podaná žiadosť na Národnej banke Slovenska, ktorá musí vstup investora schváliť. Po jej odsúhlasení môže dôjsť k realizácii transakcie.

Expanzia

Finax chce expandovať do zahraničia. V prvom polroku tak vstupuje do Maďarska a Českej republiky. V druhej polovici roka by malo pribudnúť Poľsko. “Ide o trhy, kde má investor silné zázemie a vie nám s expanziou pomôcť kvalitnými ľuďmi, priestormi, či znalosťou trhu,” uvádza Finax.

Korporátne financovanie

Skupina HB Reavis je dnes najväčším domácim emitentom firemných dlhopisov. Finax by chcel využiť jeho know-how a viac sa zamerať na korporátne financovanie na Slovensku. Cieľom má byť prostredníctvom úpisov akcií a dlhopisov konkurovať bankám pri financovaní firiem malého a stredného podnikania.

Technologický rozvoj

Značná časť investície bude použitá na ďalší technologický rozvoj Finaxu. Plánom spoločnosti je začať využívať nástroje umelej inteligencie s cieľom zlepšiť riadenie osobných financií.

„Spomedzi všetkých možností nám práve spojenie s GROWWS fondom dávalo najväčší zmysel v podobe synergických efektov. Osobne ma najviac oslovilo výrazné zvýšenie škálovateľnosti biznisu. Nehrať sa len na Slovenskom piesočku, ale stať sa lídrom v Strednej Európe. Vďaka expanzii môžeme finančne pomôcť ešte väčšej skupine ľudí, ako sme pôvodne očakávali,“ hovorí CEO Finaxu Juraj Hrbatý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *