Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

J. Carney: Neinvestoval by som do ruských akcií

Investície 19.03.2014 | 10:43 0 Komentárov

Biely dom investorom odporúča, aby sa vyhli nákupom ruských akcií. Vyostrenou politickou rétorikou reaguje na rozhodnutie Moskvy pričleniť ukrajinský polostrov Krym k Ruskej federácii. Ruské akcie posilnili po tom, čo Vladimir Putin vyhlásili, že nemá záujem na ďalšom delení Ukrajiny. USA už zaviedli sankcie voči ruským predstaviteľom.

Spojené štáty a Európska únia po víkendovom referende o samostatnosti Krymu v pondelok uvalili sankcie na predstaviteľov Ruska a krymskej vlády, ktorých obviňujú z porušovania územnej celistvosti Ukrajiny. Väčšinu z dvoch miliónov obyvateľov ukrajinského polostrova predstavujú etnickí Rusi.

„Ak by som bol na vašom mieste, v tejto chvíli by som neinvestoval do ruských akcií, ibaže by ste ich chceli rýchlo predať,“ povedal na tlačovom brífingu hovorca Bieleho domu Jay Carney. Spojené štáty americké podľa neho pripravujú ďalšie sankcie a rozhodnutie anektovať časť Ukrajiny bude mať v dlhodobom horizonte na ruskú ekonomiku negatívne dopady. „Budú tiež znášať náklady v dôsledku sankcií, ktoré sme na nich uvalili my a EÚ,“ dodal Carney. 

Ruský akciový trh sa začiatkom týždňa zotavil a v utorok pridal ďalšie dve percentá po tom, čo prezident V. Putin vyhlásil, že Moskva nemá záujem o ďalšie delenie Ukrajiny. Jeho vyjadrenia podporili aj ruský rubeľ. Investori zaevidovali, že prvé kolo západných sankcií nesmerovalo proti ruským firmám, Biely dom však naznačil, že v ďalšej fáze sa môže zamerať aj na predstaviteľov podnikovej sféry.

Zdroj: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *