Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

J. Tóth: Sektory, ktoré žijú z peňaženiek domácností sú na tom lepšie

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth v diskusii portálu teraz.sk potvrdil, že slovenská ekonomika rastie tento rok najmä vďaka spotrebe domácností. Téme sme sa na investujeme.sk venovali nedávno. Tento sa zbehlo viacero faktorov, ktoré hrajú v prospech peňaženiek spotrebiteľov. 

Reálne mzdy rásli relatívne vysoko – o štyri percentá a nič z nich neodkrajuje inflácie. Okrem toho rastie zamestnanosť. Domácnosti tak majú viac na míňanie. Na druhej strane export, ktorý je silnou stránkou Slovenska, tento polrok zatial chabne, takže štafetu v ťahaní slovenského hospodárstva prebrala domáca spotreba.

„Sektory, ktoré žijú z míňania z peňaženiek domáceho obyvateľstva, sú na tom lepšie a tie nás prekvapili aj v zamestnanosti. V službách sa vytvorí v tomto roku o 11.000 pracovných miest viac, ako sme očakávali,“ povedal J. Tóth. 

„Pre slovenskú ekonomiku platí, že ak sú ceny potravín a energií nízke, obyvateľom ostane viac peňazí, ktoré môžu minúť na iné účely. Preto sú na tom lepšie služby, obchod i turizmus. Práve situácia v službách bola v minulých rokoch komplikovaná, pretože kúpyschopnosť obyvateľstva výrazne nerástla,“ vysvetlil viceguvernér.

Jav, ku ktorému tento rok dochádza, však pravdepodobne nebude trvať dlho. Na budúci rok by sa malo tempo rastu domácej spotreby zas spomaliť. Reálne mzdy už nebudú rásť tak rýchlo ako tento rok. Zamestnávatelia totiž mzdy zamestnancov pri plánoch na budúci rok pravdepodobne priškrtia a inflácia sa odrazí odo dna. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *