Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Jaguar Land Rover vybuduje novú fabriku na Slovensku

Informáciu dnes potvrdila automobilka v oficiálnej tlačovej správe. Nový závod vyrastie pri Nitre. Výška investície dosiahne 1,5 mld. eur. 

„S už zavedeným automobilovým priemyslom na vysokej úrovni je Slovensko atraktívnou rozvojovou príležitosťou,“ informovali dnes predstavitelia automobilky.

„V posledných hodinách slovenská vláda a britská spoločnosť podpísali významný dokument, ktorý je míľnikom na ceste k získaniu obrovskej investície v automobilovom priemysle,“ povedal premiér Robert Fico na dnešnej mimoriadnej tlačovej konferencii.

V roku 2019 plánuje automobilka na Slovensku vyrobiť 350 tisíc áut ročne.

Premiér zdôraznil, že v najbližšom období budú prebiehať ďalšie významné rokovania s predstaviteľmi automobilky. Tie majú doladiť detaily celej transakcie.
„Pracovali sme korektne a potichu,“ okomentoval premiér informačné šumy, ktoré pred časom hovorili že firma sa rozhodla pre výstavbu závodu v Poľsku.

Jaguar Land Rover je v režime rastu po tom, ako prišiel na trh s modelmi, o ktoré stúpa záujem. Ide najmä o modely Jaguar XE a Land Rover Discovery Sport. 

Analytička Slovenskej sporiteľne k novej investícii hovorí:

Nová investícia a HDP

Rozšírenie automobilového priemyslu na Slovensku by malo pozitívne ovplyvniť rast ekonomiky aj vývoj na trhu práce. Investícia EUR 1,5 mld eur je skoro 2 % HDP. Výroba by sa mala spustiť v roku 2018, čo by pridalo k rastu priemyselnej výroby takmer 10 percentuálnych bodov.

Výroba dopravných prostriedkov spolu so subdodávateľmi patria k hlavným ťahúňom slovenského priemyslu a predstavujú približne tretinu celkovej priemyselnej výroby. Vývoz dopravných prostriedkov je významnou časťou celkového vývozu Slovenska. Automobilová výroba predstavuje zhruba 35 % celkového priemyselného vývozu krajiny. Po spustení produkcie Jaguar Land Rover-u by sa tento pomer mal ešte zvýšiť. 

Vplyv na trh práce a kvalifikovaná pracovná sila

Príchod štvrtej automobilky na Slovensko prinesie nové pracovné miesta nielen v samotnej automobilke, ale aj v sieti subdodávateľov. Najväčší prínos na trhu práce by bol v regióne, kde sa  automobilka bude nachádzať, ale pozitívny vplyv by mohli zaznamenať aj iné oblasti so subdodávateľmi. Infraštruktúra v okolí Nitry by mohla zaznamenať isté zlepšenie s príchodom automobilky.

Priestor na ďalší rast v automobilovom priemysle na Slovensku je, rovnako ako aj technické vedomosti a pracovná sila. Do úvahy pritom môžeme brať relevantnú pracovnú silu v rámci celej krajiny. Otázkou ostáva zabezpečenie kvalitnej pracovnej sily aj do budúcnosti. Vhodné by bolo väčšie zameranie na vedu a výskum, a užšia spolupráca medzi školami, univerzitami a podnikateľským sektorom. Výhodou Slovenska je existujúca skúsenosť a know-how v oblasti automobilovej výroby.

Zameriava sa Slovensko len na jeden sektor?

Pre väčšiu stabilitu ekonomiky je dobrá diverzifikácia, čiže zameranie sa na viacero odvetví a nespoliehať sa iba na jedno. V prípade nepriaznivého vývoja v jednom sektore by tak škody pre ekonomiku boli viac rozložené a utlmené. Slovensko sa však nesústredí iba na jeden sektor. K ďalším významným priemyselným odvetviam patrí výroba elektrických zariadení, či výroba a spracovanie kovov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial