Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Japonská vláda chystá masívnu fiškálnu podporu

Makroekonomika 28.07.2016 | 09:29 0 Komentárov

Japonský premiér Šinzo Abe oznámil, že jeho vláda pripravuje rozsiahlu injekciu do hospodárstva. Dovedna by všetky opatrenia mali mať hodnotu až 28 biliónov jpy, čo je zhruba 240,9 mld. eur. Zhruba polovica z toho by mala prebehnúť prostredníctvom fiškálnej politiky. 

O konkrétnych opatreniach bude rokovať menový výbor japonskej centrálnej banky. Ide však len o polovicu plánovaného objemu podpory. Š. Abe uviedol, že fiškálne opatrenia by mali stáť 13 bil. jpy. Trhy špekulujú, že by mohlo ísť o toľko očakávané vrtuľníkové peniaze. Detaily plánu by mali byť známe na budúci týždeň.

Japonsko by tak bolo prvou krajinou, ktorá by začala rozdávať peniaze priamo obyvateľom. Je niekoľko foriem, ktorými by vrtuľníkové peniaze mohli byť rozdávané. Jednou z nich odpúšťanie časti pôžičiek občanov v komerčných bankách.

Objavujú sa však aj komentáre, že oznámená podpora je skôr psychologickým nástrojom, ktorého cieľom je skôr slovná intervencia. Oznámených 28 bil. jpy sa rovná až šiestim percentám japonského hrubého národného produktu, preto sa špekuluje, že skutočné výdavky na podporu ekonomiky budú oveľa nižšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *