Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Japonská vláda zvýšila výhliadky ekonomického rastu

Investície 20.05.2013 | 22:25 0 Komentárov

Relatívne pokojný deň priniesol do Európy rast a do USA pokles: CAC 40 +0,54%, FTSE 100 +0,48%, DAX +0,69%, Dow Jones IA –0,12%, S&P 500 –0,07%, Nasdaq –0,07%.

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy: 

  • Čína: Ceny dovezených aut do Číny poklesli v apríli o 3,4%, čo je najviac za posledných 5 mesiacov. Čínska vláda prijala opatrenie zavedením kontroly nad osobnou spotrebou luxusného tovaru u štátnych zamestnancov. Cieľom je odradiť ich pri nákupoch dovezených tovarov a viac ich motivovať v domácej spotrebe a tým prispieť k prirodzenému ekonomickému rastu v krajine.
  • Japonsko: Japonská vláda dnes vo svojom vyhlásení zvýšila vyhliadky ekonomického rastu pre tento rok. Je to pozitívna zmena oproti výhľadu z minulému mesiaca. Vláda vidí lepšie vyhliadky najmä v sektore priemyselnej výroby. Japonský akciový index reagoval na toto vyhlásenie ako aj na globálny pozitívny sentiment na akciových trhoch rastom. (Nikkei 225 + 1,47%)
  • EU: V stredu sa stretnú lídri 27 členských krajín EU v Bruseli. Hlavným bodom programu bude nájsť fungujúci mechanizmus k lepšiemu vyberaniu daní v rámci.
  • EU. Minulý týždeň sa nepodarilo nájsť dohodu o výmene informácii o zaplatených daniach medzi jednotlivými členskými krajinami. Zamietavé stanovisko dalo Rakúsko a Luxembursko.
  • EU: Dnes je chudobný deň na makro údaje. Vo viacerých krajinách sú dnes štátne sviatky (Francúzko, Nemecko, Kanada).
  • Ropa: Sýria zmobilizovala jednotky v boji proti rebelom, čo vytvára napätie na Blízkom východe. Komodity sú všeobecne slabšie posledné dni či týždne, ale ropa bola silnejšia. Eskalácia konfliktu na Blízkom východe by mohla cenu ropy poslať vyššie.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *