Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Japonské HDP sa za pol roka prepadlo o 9 %

Japonská ekonomika v treťom kvartáli prekvapivo poklesla. Spotrebitelia negatívne reagovali na zvýšenie DPH. Medziročný pokles dosiahol 1,6 percenta. V predchádzajúcom štvrťroku to bolo o 7,3 percenta. Ďalšie zvyšovanie DPH sa preto nateraz odkladá. 

Za aktuálnym poklesom sú spotrebiteľské a firemné výdavky, ktoré utlmilo aprílové zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty z päť na osem percent. Reakcia analytikov prekvapila Čakalo sa, že ekonomika od júla do septembra vzrastie o 2,1 percenta.

Investície do bývania sa ale v uplynulom kvartáli medziročne prepadli o 24 percent a firemné kapitálové investície klesli o 0,9 percent.

„Dopad zvýšenia DPH bol oveľa tvrdší, než sa predpokladalo,“ domnieva sa ekonóm RBS Japan Securities Junko Nišioka. Podobne sa vyjadril aj minister hospodárstva Akira Amari.

Japonsko je tak ďalšou významnou svetovou ekonomikou, ktorej ekonomike sa nedarí. Ochladzuje sa rast v Číne, a rast európskej ekonomiky je slabý. Rast HDP sa zrýchľuje len v USA. Neúspech krajiny vychádzajúceho slnka sa môže preliať i do iných regiónov, keď budú tamojšie podniky znižovať svoje investície v zahraničí.

Vzhľadom na nečakaný pokles ekonomiky premiér Šinzó Abe pravdepodobne odloží ďalšie zvýšenie DPH na desať percent a spomalí konsolidáciu verejných financií. Predpokladá sa, že okrem toho využije nečakane negatívny vývoj ekonomiky na vypísanie predčasných volieb v polovici decembra. Pravdepodobne posilní svoju extrémne uvoľnenú menovú politiku, fiškálne výdavky a štrukturálne reformy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *