Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Japonsko chystá masívnu fiškálnu injekciu

Makroekonomika 02.12.2019 | 16:25 0 Komentárov

Japonská vláda sa chytá iniciatívy. Jej fiškálny impulz by mal dosiahnuť objem 92 mld. dolárov.

Japonská éra ultra expanzívnej politiky dorazila do poslednej stanice. Žezlo preberá vláda. Chystá sa podporiť ekonomiku masívnym výdavkovými programom. Mal by dosiahnuť až 91 mld. dolárov (10 biliónov yenov).

Bude tak patriť medzi najväčšie v doterajšej histórii krajiny. Vyššie výdavky realizovala vláda len po finančnej kríze v roku 2008 a ničivom tsunami v roku 2011. Vláda chce podporiť firemnú produktivitu ale aj súkromnú spotrebu.

Predpokladá sa, japonská ekonomika oslabila v treťom kvartáli pod vplyvom negatívnych okolností o 2,7 percenta. Vplyv na to pravdepodobne malo i zvýšenie dane z príjmu o desať percent. Ekonomiku ťaží aj slabý globálny dopyt a obchodná vojna medzi USA a Čínou.

O veľkom stimulačnom balíku sa zatiaľ len rozhoduje. Nie je definitívne jasné, o akú sumu pôjde. Viacerí analytici sa vyslovujú proti.

„Skutočne nepotrebujeme taký obrovský objem stimulov,“ povedal ekonóm analytickej spoločnosti Mitsubishi UFJ Research & Consulting Shinichiro Kobayashi. „Nie je to ekonomická otázka. Ide najmú o politické ciele ako zvýšenie popularity vlády pred možnými predčasnými voľbami,“ hovorí.

„Japonsko je spomedzi rozvinutých krajín najviac náchylné na zvýšenie vládnych výdavkov. Politici to milujú a už sú pravdepodobne unavený z varovaní pre hroziacou dlhovou krízou,“ dodáva Masamichi Adachi, hlavný ekonóm v UBS Securities Co.

Na obozretnosť nabáda aj Medzinárodný menový fond. Japonská vláda a centrálna banka by mali podľa neho viac spolupracovať.

Japonsko je totiž už dnes najviac zadlženou krajinou. Verejný dlh tam minulý rok dosahoval 238 percent HDP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *