Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Japonsko je vonku z deflácie

Deflácia v Japonsku už končí a situácia na pracovnom trhu sa zlepšuje. Informovala o tom agentúra RTTNews. Kabinet potvrdil, že vykazuje známky zotavovania, no celkové hodnotenie ekonomiky ponechal bez zmeny.

„Najnovší vývoj cien naznačuje, že deflácia už končí,“ uvádza sa v dokumente, podľa ktorého sa zamestnanosť v krajine zvyšuje.

Vláda sa pri svojom hodnotení opierala o viaceré štatistiky. Tie ukázali, že spotrebiteľské ceny v Japonsku v júni vzrástli najstrmšie za štyri roky a miera nezamestnanosti klesla na 3,9 %, čo je pre zmenu najnižšia úroveň od októbra 2008.

Aj export už vykazuje známky oživenia a priemyselná produkcia aj spotrebiteľské výdavky mierne vzrástli. To sa už odrazilo na zlepšení firemných ziskov a oživení podnikových investícií.

Vláda očakáva, že ekonomika bude pokračovať v zotavovaní, aj keď spomaľovanie jej kľúčových obchodných partnerov stále predstavuje vážne riziko pre ďalší rast japonského hospodárstva. Na ilustráciu, v 2. štvrťroku sa hrubý domáci produkt Japonska zvýšil o 0,6 % v porovnaní s 1. kvartálom, keď stúpol o 0,9 %.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *